Angiolipom ledvin, čili renální angiolipom, je benigní nádor ledvin, který zasahuje strukturu cév, hladké svaloviny a tukových prvků. Jeho úskalím je spontánní krvácení, které však může být fatální. Angiolipom patří k nejčastějším typům ledvinových nádorů.

Popis Angiolipomu ledvin

Angiolipom se skládá ze 3 složek: tukové buňky, abnormálních krevních cév a svalové buňky. Tento benigní nádor se na ledvinách objeví zejména ženám v produktivním věku (z 80% u žen okolo 43 let), není to však výsada, a tak se může objevit i u mužů. Poměr výskytu je však 4:1. Typický angiolipom je založen na genetické mutaci v komplexu tuberózní sklerózy genů. Někteří lidé s angiolipomem pak mají i komplex tuberózní sklerózy. V případě těchto vrozených genetických vad se Angiolipomy objevují na obou ledvinách. Nádor nemocným mnohdy výrazně zvyšuje krevní tlak.

Příznaky angiolipomu ledvin

Angiolipom se obvykle nikterak neprojevuje. Odhalí se mnohdy zcela náhodně v rámci ultrazvukového vyšetření břicha prováděný z jiného důvodu. Pokud se angiolipom projeví, je spojen s bolestí břicha nebo zad, ale může se projevovat i jako selhání ledvin, bolest v boku, infekce močových cest, krev v moči, vysoký krevní tlak a výkyvy ve váze.

Rizika a nebezpečí angiolipomu ledvin

I když není angiolipom zhoubným nádorem, může nám pěkně zavařit a dokonce nás ohrozit na životě. Krvácení je totiž masivní. Dalším riziko představuje tzv. epiteloidní angiolipom, který je tvořen z vícero tučných epitelových buněk, které se však velmi rády zvrhávají a bují maligně.

Diagnostika

Angiolipom odhalí ultrazvuk břicha nebo ledvin, rtg., CT a MRI. Vůbec nejpřesvědčivější metodou je CT s kontrastní látkou. MRI není schopno angiolipom odhalit v momentě, kdy je ještě příliš malý.

Úskalí angiolipomu

Pro vaši budoucnost je důležité odlišit od maligních nádorů. Retroperitoneální liposarkom, myelolipom nadledvin, adenokarcinom ledvin, onkocytom nebo Wilmsův nádor si jsou podobní.

Léčba

Odstraňuje se obvykle již moderním způsobem, tedy za užití laparoskopie, kdy se provádí embolizace. Bohužel je zde nebezpečí postembolizačního syndromu, jenž je spojen s prudkou bolestí a horečkou. Stav přitom může trvat i po několik dní. Pokud by však včas k odstranění nedošlo, rizikem je i vznik aneurysma, které vás po svém prasknutí může ohrozit i na životě. Zákrok pak musí být velmi urgentní a někdy jde o tak rozsáhlý zákrok, že při něm můžete přijít i o celou ledvinu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.