Onemocnění ledvin patří k civilizačním chorobám. Procento nemocných s ledvinami přitom neustále narůstá. Je přitom až neuvěřitelné, kolik chorob se může ledvin dotýkat. Řada z nich nemocnému změní život a spousta z nich jej může dokonce ohrozit i na životě. Správná diagnostika a léčba nastolená včas je důležitým faktorem.

Ledviny je možno vyšetřit různými způsoby. K těm nejpřesnějším a nejpřesvědčivějším však patří biopsie ledviny.

Co je biopsie?

Biopsii ledviny provádí lékař ve snaze získat přesnější informace o onemocnění ledvin. Jde o mini invazivní vyšetření, při němž je s pomocí dlouhé jehly odebrán mikroskopický vzorek, který dokáže odhalit, co se v ledvině děje. Odběr se obvykle provádí pouze z jedné ledviny.

Indikace k biopsii ledvin

  • Biopsie ledvin je indikována z důvodu, kdy nejde onemocnění ověřit jiným způsobem.
  • Pokud chce lékař zjistit stádium nemoci.
  • Jde o kontrolu.
  • Chce se odhalit příčina.
  • Jedná se o systémovou chorobu.
  • Určení rychlosti progrese choroby.

Jak probíhá biopsie ledvin

Biopsie ledvin probíhá v rámci několikadenní hospitalizace v nemocnici. Vzorek se odebírá pouze z jedné ledviny, ale vpichů bývá více. Vyšetření probíhá v lokální anestézii, vyšetřovaný je tedy při vědomí. Nějaká velká a speciální příprava před vyšetřením není nutná. Pokud užívá léky na ředění krve, měly by být po domluvě s lékařem na několik dní vysazeny. Před samotným vyšetřením se měří krevní tlak a kontroluje se srážlivost krve.
Přímo u vyšetření si nemocný lehne na břicho. Lékař s pomocí ultrazvuku zacílí ledvinu. Po dezinfekci kůže se provede lokální znecitlivění. Poté se dlouhou tenkou bioptickou jehlou provede za stále kontroly ultrazvukem vpich do ledviny a odebrání vzorku. Vzorek je asi 1-2 cm dlouhý a 1,5 mm silný. Celý zákrok trvá 20-30 minut.

Co po biopsii?

Po biopsii je nutné ležet po 24 hodin na lůžku bez vstávání. Není možné se posazovat ani k jídlu nebo k vyprazdňování. Jinak hrozí krvácení v místě vpichu nebo v okolí ledviny. Po několik hodin po zákroku je nutné mít na zádech tlakový obvaz, na kterém by měl pacient ležet tak, aby cítil zřetelný tlak. Později je možné otáčet se na bok nebo na břicho, ale stále platí, že by nemocný měl ponejvíce ležet na zádech. Po vyšetření je rovněž zapotřebí vypít asi 1,5 litru tekutin a i po zbytek dne je nutné přijímat větší množství tekutin. Větší produkce moči bude vytvářet přirozený tlak zevnitř.

Riziko komplikací

Co vám hrozí po biopsii ledvin? Obecně nic, jelikož se jedná o bezpečnou vyšetřovací metodu. K možným rizikům patří krvácení, tedy krev v moči. Jde vůbec o nejčastější komplikaci, která však po několika dnech ustává. Pouze výjimečně je potřeba chirurgického zásahu. Bolest obvykle odezní do několika dnů.
Základní výsledek je znám již druhý den, ale na definitivní výsledky si musíte počkat několik dní (a to cca týden). V té době byste se měli vyvarovat nošení těžkých věcí, větší fyzické námahy a skoků.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.