Bloudivá ledvina, odborně Nefroptóza, vyhřezlá ledvina nebo renální ptóza, není veskrze nic špatného, dokud nečiní problémy. Jde spíše o anomálii, při níž se ledvina nenachází na svém obvyklém místě a je schopna změny polohy. Ledvina při stanutí klesne směrem dolů do pánve, a to až o dva obratle.


O bloudivé ledvině se tvrdí, že jde o vzácnou anomálii, ale ve skutečnosti to zas až tak výjimečné a neobvyklé není. Bloudivá ledvina trápí ponejvíce muže, ale najít se může i u žen (asi z 20%). Problém se týká jedné, ale i obou ledvin (asi z 20% případů). Častěji přitom postihuje pravou ledvinu. Většina lidí s bloudivou ledvinou o ní vůbec neví, nečiní mu žádné potíže, zvlášť, pokud je daná osoba štíhlá.

Normální poloha ledvin

I zcela zdravé ledviny se nenachází ve stejné poloze. Výška pravé a levé se mírně liší. Pravá ledvina je umístěna o něco níže než ta levá. Obě se však nachází v zadní části dutiny břišní, přesněji na vnějších stranách. Pravá ledvina se nachází za játry a levá pro změnu za slezinou. Levá ledvina je přibližně o jeden centimetr výš. I když nutno poznamenat, že je to individuální, člověk od člověka. Rozdíl může dosahovat až několika centimetrů.

Co drží ledviny na svém místě?

Obě ledviny jsou připevněny ke stěně břišní stěny pojivovými tkáněmi. Tato tkáň vytváří ledvině jistou kapsli, kolem níž je tuk, který má za úkol ledvinu chránit před údery a otřesy. Na druhé straně je obklopen renální fascií s další vrstvou tuku. Ledvina je tímto způsobem pevně fixována v jisté poloze a chráněna tukem a částečně i dvěma posledními žebry.

Pohyb bloudivé ledviny

U bloudivé ledviny se jedna, nebo obě ledviny pohybují o více než 5 centimetrů z místa, kde by měly správně být. Změnit může i polohu. Nutné je upozornit, že i když se ledvina sama o sobě pohybuje, ne vždy jsou spolu s ní schopny se pohybovat i nervy a krevní cévy, které ji zásobují. Podobně tomu tak může být i u močovodu. Pakliže to není možné hrozí k zauzlení močovodu, což následně brání odtoku moče z ledviny. Dále pak může dojít k protažení a stimulaci nervů, jež zásobuje ledvinu a okolní tkáně. Tažnost a zúžení ledviny omezují průtok krve.

Příčiny bloudivé ledviny

Přesná příčina bloudivé ledviny není známá. Trpí í především velmi štíhlé ženy, a proto se předpokládá, že nedostatek tuku ohrožuje podporu ledviny. Rizikové je i náhlé výrazné hubnutí. To, že za bloudivou ledvinu může skákání anebo velká fyzická aktivita je mýtus. Pokud již bloudivá je a více se hýbeme a namáháme se, tak pohyb je ještě markantnější. Genetika však ano.

Příznaky

U 80% lidí funguje bloudivá ledvina zcela bez příznaků. Objeví se náhodně v rámci hledání jiného problému anebo se na ni zacílí při nesouladu příznaků. A tak se často objeví u jiných poruch ledvin, žlučníku, střev anebo problémů s vaječníky. Jedním z hlavních symptomů bloudící ledviny je bolest, která je ponejvíce popisována jako bolest v podbřišku anebo v boku. Bolest se objeví a zhoršuje při stání, zmírňuje se nebo zcela mizí při ležení. Stav zhoršuje těžká fyzická aktivita. K dalším příznakům patří krev v moči, bílkovina v moči a nízký výdej moči a dále pak také i nevolnost, zvracení, zimnice, tachykardie.

Diagnostika

Bloudící ledvinu odhalí ultrazvuk v sedě anebo ve stoji, CT není příliš efektivní, protože je prováděna vleže. Nejefektivnější je intravenózní urografie s užitím rtg.

Léčba

Pokud ledvina nečiní potíže neřeší se, pouze se sleduje. Léky přináší pouze dočasnou úlevu. Jediným řešením je operace. Ta se však provádí pouze v krajním případě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.