Jedním z největších mýtů o ledvinách je ten, který tvrdí, že nemocné ledviny vždycky bolí. A přitom věci se mají tak, že když už konečně “ozvou”, bývá v jistých případech už pozdě. Proč nás bolí ledviny?

Příčiny bolesti ledvin

Ledviny nás mohou bolet z těch nejrůznějších důvodů. K těm nejčastějším patří ledvinové kameny, obstrukční nefropatie, pyelonefritida, Tietzův syndrom, polycystické onemocnění ledvin, urologické infekce, akutní zánět slepého střeva, zánět močového měchýře, obstrukční uropatie, onemocnění plotének, svalový spasmus, dehydratace, zlomenina obratle, skřípnutý nerv, rakovina ledvin nebo močového měchýře, hydronefróza, renální karcinom, hyperkalcémie, Hodgkinova nemoc, pásový opar, Addisonova krize, Non.Hodgkin syndrom, Alergická reakce infekce MRSA. Nutno říct, že výčet relativních příčin bolesti ledvin není konečný. Povětšinou však jde o velmi závažné zdravotní obtíže, které vás mohou ohrozit na životech, a proto byste je neměli podceňovat. Důležité je stanovit tu správnou diagnózu, aby mohla být nastolena správná léčba.

Jak se projevuje bolest ledvin?

Bolest ledvin se ponejvíce projevuje bolestí v boku a pocitem nepohodlí v horní části břicha anebo vzadu po stranách. Bolest je možno také cítit i v oblastech pod žebry a nad pánví. Ledvina obvykle bolí více na jedné straně. Takovouto bolest pozná každý z nás alespoň jednou v životě. Obvykle se však jedná o dočasnou bolest, která po chvilce odezní. Ta není nebezpečná, avšak bolest, která je konstantní anebo silná, může představovat vážné zdravotní problémy.

Přidružené projevy bolesti ledvin

Bolest ledvin se nikdy neobjevuje samostatně. Vždy existuje ještě nějaká nápověda, která následně lékaři pomůže odhalit správnou diagnózu. Jedná se především o vyrážku, horečku, závrať, nevolnost, zvracení, zácpu, průjem, krev v moči, bílkovina v moči, pocení, neklid, nespavost, únava, bolest při močení, svědění pokožky, otoky, změna váhy apod.

Co je důležité pro diagnostiku bolesti ledvin

Pakliže vás bolí ledviny, je důležité, abyste svému lékaři sdělili přesné místo bolesti, kdy vám bolest začala, přirovnání bolesti (jde o křeč, svíravou bolest, kudla v zádech, šroubovák, štípání, pálení, píchání, tlačení atd.), jak dlouho vás bolest trápí, je bolest svíravá, stupňující, chodí ve vlnách, odezní? Pokud ano, po jaké době. Jak často se vrací. Co ji vyvolává a co uklidňuje a co vás ještě trápí?

Diagnostika

Vedle vytvoření anamnézy si vás doktor důkladně prohlédne, osahá, proklepe i poslechne. Dále vám změří tlak, zváží vás a provede vám krevní testy spolu s odběry moče. Dále vás může odeslat na rtg., ultrazvuk, CT nebo MRI. Vhodnou metodou je i urografie nebo biopsie ledviny. Léčba se pak odvíjí od stanovené diagnózy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.