Když akutní zánět přejde do chronicity předvídá, že ledviny jsou již trvale poškozeny. Takovýto zánět může být způsoben různými faktory, ponejvíce se jedná o protrahovaný zánět, špatně léčený akutní zánět anebo se také jedná i o následek autoimunitního onemocnění. Skutečné a přesné příčiny vzniku jsou však povětšinou neznámé.

Možné příčiny vzniku chronického zánětu ledvin

Ačkoliv existuje řada příčin, jež mohou tuto nemoc vyvolat a mnohdy ani nejsou nikdy příčiny odhaleny, ví se, že k nejčastějším příčinám patří alergická reakce na lék. Takovéto reakce mohou vést až k nezvratným změnám nebo dokonce i k selhání ledvin. Vůbec nejnebezpečnější jsou léky na rakovinu a depresi. Alergická reakce může způsobit nezvratné poškození. Chronický zánět může být způsoben i přílišným vápníkem v krvi, chronickými záněty jinde v těle.
Bohužel i chronický zánět se může rozvinout velmi rychlým způsobem. Pokud nebude tento stav podchycen a léčen, může dokonce vést až ke smrti.

Co chronický zánět ledvin definuje

Při chronickém zánětu dochází k pomalé nebo také i k rychlé destrukci ledvin, jež souvisí se ztrátou funkce ledvin. Poškození glomerulů v ledvinách ovlivňuje filtrování kapalin a odpadů. Jde o jednu z příčin chronického selhání ledvin.

Projevy chronického zánětu ledvin

K nejčastějším projevům patří otoky, vysoký krevní tlak, únava, ospalost, svědění kůže, nevolnost, dušnost, bolest břicha, bolest zad, bolest ve slabinách, bolest hlavy, krev v moči, nízká produkce moči apod.

Chronický zánět může způsobit

 • Diabetická nefropatie
 • Fokální segmentová glomeruloskleróza
 • IgA nefropatie
 • Membranózní glomerulonefritida
 • Lupus Nefritis
 • Mesangiální proliferativní porucha
 • Amyloidóza
 • Mnohočetný myelom
 • AIDS

  Diagnostika

  Pro odhalení nemoci je vhodné provést fyzické vyšetření. V dalším kroku je vhodné provést odběr krve a moči, rtg hrudníku, CT břicha a ledvin, Ultrazvuk břicha a ledvin, biopsie ledvin.

  Selhání ledvin

  Chronický zánět může postupem času dospět až k selhání ledvin. Tento stav pak doprovází únava, nechutenství, nevolnost a zvracení, nespavost, suchá a svědivá kůže a noční křeče.

  Léčba chronického zánětu ledvin

  Základem léčby řešení vysokého krevního tlaku. Při léčbě zánětu je možno užít rovněž i kortikosteroidy, plazmaferézu, diuretika pro snížení otoku. Důležité je i nastolení diety bílkovin, soli a draslíku.

  Komplikace chronické nefritidy

  Chronický zánět ledvin je spojený se zadržováním soli a tekutin v těle. To pak způsobuje vysoký krevní tlak. Zvyšuje i hladinu cholesterolu. Díky tomu pak může nastat akutní selhání ledvin, nerovnováha elektrolytů, chronický zánět močových cest, městnání srdce, plicní edém, maligní hypertenze a zvýšené riziko výskytu dalších infekcí.

  Prognóza

  Pro ochranu vašich ledvin je důležité, abyste se snažili udržet svou váhu v rámci zdravých mezí. Omezte ze své stravy sůl, bílkoviny i draslík. Zásadní je i vyřazení kouření, alkoholu a kofeinu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.