Cysty jsou váčky vystlané epiteliální výstelkou, které se objevují v různých částech těla. Ledviny přitom patří k těm nejvíce postiženým. Cystami v této oblasti trpí až 30% lidí ve věku nad 70 let. Nejčastěji se objevují v kůře nadledvin. Příčiny vzniku jsou nádorové i nenádorové. Prosté ojedinělé cysty v ledvinách naštěstí nejsou pro pacienta nebezpečné.


V jiných případech však mohou být spojené s vážnými poruchami, které mohou ovlivnit funkci ledvin. Naštěstí se jedná pouze jen o výjimečnou situaci, obvykle lidé trpí tzv. noncancerous cystami, které jen zřídka způsobují komplikace.

Jednoduché cysty

Příčinou vzniku těchto jednoduchých (nepočetných) cyst není známo. Ví se jen, že nejsou dědičné. Vyskytují se více u mužů a alespoň jednu tuto cystu na svých ledvinách má téměř polovina lidí nad 50 let. Starší jich mohou mít i více. Velikost těchto cyst se s věkem zvětšovat.

Projevy cysty na ledvině

Jednoduché cysty obvykle nečiní žádné obtíže, a proto se odhalí zcela náhodně při ultrazvukovém nebo tomografickém vyšetření břicha prováděného ze zcela jiného důvodu. Pakliže se objeví, způsobují bolest v boku anebo na zadní nebo v horní části břicha. Cysty mohou krvácet. Vzácně zhoršují funkci ledvin a hrozí zde riziko infekce, objevuje se horečka a zimnice. Mohou být spojeny s vysokým krevním tlakem, i když dosud není známo, jak se vzájemně ovlivňují.

Léčba

Pokud cysty nepůsobí žádné obtíže, léčba není nutná. Stav se pouze sleduje. Jestliže však “zlobí” je třeba zakročit. Optimální léčbou je odsátí pod ultrazvukem dlouhou jehlou a dále Sklerotizace, tedy odsátí cysty a naplnění prázdného váčku alkoholem, který tkáň vytvrdí. Po cystě zůstane cysta. Operace se provádí doopravdy jen výjimečně.

Polycystické onemocnění ledvin

Polycistické onemocnění ledvin je o něčem jiném než jednoduché postižení ledvin. Jejich velikost i početnost mohou ledviny skutečně vážně poškodit. Velikost jedné takové cysty totiž může dosáhnout i 10 centimetrů. Funkce ledvin je pak snížena mže způsobit i selhání ledvin. Na rozdíl od jednoduchého onemocnění cystami, tak toto je velmi často dědičné.

Příčina vzniku

Cysty tohoto typu jsou významně založeny na dědičnosti. Tyto cysty je dokonce možné rozeznat ještě před narozením dítěte v rámci ultrazvukového vyšetření.

Riziko

Onemocnění je častým pachatelem selhání ledvin v raném dětském věku. Dochází k tomu až v 50% v průběhu 10 let od objevení prvních příznaků, i když k tomu může dojít rovněž i po 20 letech. Pak nezbývá nic jiného než dialýza anebo transplantace, protože jinak dojde k úmrtí nemocného. Obvyklá životnost takto nemocných lidí je okolo 50 let. Asi 10% lidí s touto chorobou zemře na krvácení do mozku z důvodu prasknutí aneuryzmatu. Prodloužení života je však možné, včasným podchycením choroby ještě před selháním ledvin, nastolení dialýzy a transplantace, která však nemůže být provedena v rámci rodiny. Naopak po odhalení tohoto problému je zapotřebí celou rodinu zkontrolovat, zda se onemocnění neodhalí i u někoho dalšího.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.