Dieta  tvoří významnou součást léčby všech s nemocnými ledvinami. Onemocnění ledvin jsou tak specifická, že něco jiného vyžadují špatně fungující ledviny, něco odlišného zase vyžadují ledviny s kameny a odlišné stravování je i lidí na dialýze. Rozdíly dokonce existují i mezi tím, když je člověk na klasické hemodialýze nebo užívá domácí peritoneální dialýzu.

Dieta při dialýze

Dieta pro nemocné na dialýze musí splnit dva zásadní požadavky, a to zajistit dostatečné množství energie a látek potřebných pro normální fungování organismu a také omezit ty látky, které se v těle hromadí a působí na něj škodlivě. Jedná se především o nadbytečný příjem bílkovin, draslíku, fosforu a sodíku. Důležité také je, aby veškerý přísun všech důležitých látek byl vyvážen tak, aby byly zajištěny všechny potřeby organismu.

Zásady diety při dialýze

Pití tekutin při dialýze není zakázáno, avšak musíte dbát přesných instrukcí svého lékaře. Ten vám blíže definuje, kolik tekutin může v průběhu jednoho dne vypít právě vy. Jde totiž o individuální stav, řízený vaším zdravotním stavem.Pít můžete neperlivou nebo perlivou vodu, čaje, ovocné šťávy a za jistých okolností můžete dokonce i minerálku (tedy takovou s nízkým obsahem draslíku, sodíku a fosfátů.

 • Z jídelníčku vynechte polotovary, konzervy a salámy. Jídlo připravujte pouze z čerstvého drůbežího nebo vepřového masa.
 • I když nejste vegetariáni, nějaké to vegetariánské jídlo do jídelníčku zakomponujte, získáte tak řadu nasycených tuků.
 • Jezte ty správné bílkoviny, zejména ty s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Nutné však je, aby váš příjem bílkovin byl snížen na polovinu. Vhodnými potraviny přitom jsou vaječné bílky a ryby.
 • Jezte ovoce a zeleninu bohatou na antioxidanty, a to ideálně jablka, třešně, červené hroznové víno, zelí, květák, česnek, cibuli, červenou papriku a brokolici.
 • Omezte příjem nezdravých tuků.

  Z jídelníčku omezte tyto potraviny

  Vnitřnosti, paštiky, uzené maso, konzervované rybičky, vaječný žloutek, luštěniny, celozrnné produkty, kakao, čokoládu, ořechy, kofeinové a instantní nápoje, minerální vody, dochucovadla, výrobky s konzervanty, tavené a tvrdé sýry.

  Potraviny, které jsou při dialýze vhodné

  Při dialýze je naopak vhodné konzumovat čerstvé sýry, a to zejména lučinu, žervé, ochucený tvaroh anebo cottage. Dále pak čerstvé mléčné výrobky bez konzervantů, čerstvé maso o gramáži 100 – 150 gramů za den. Při vaření dále můžete použít vaječný bílek. Zapomeňte na řeči o nezdravosti bílého pečiva, pro vás je to jediné možné. Občas si můžete dopřát překapávanou kávu.

  Pitný režim

  Obecně platí, že dialyzovaný si může dopřát 1-2,5  litru tekutin na 1 litr moče + 500 ml. U domácí dialýzy neplatí zas až tak přísná pravidla. Přesto se v této oblasti raději informujte u svého lékaře.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.