Máte ledvinové kameny? Vězte, že vás kromě různých testů, vyšetření a odborných metod čeká i speciální ledvinová dieta zaměřená na ledvinové kameny. Proti jejich další tvorbě i pro podporu jejich rozpuštění.


Dieta by přitom měla být nastavená podle toho o jaký typ kamene jde.

Co je ledvinový kámen

Ledvinový kámen je tvrdá hmota, která vzniká shlukováním krystalků v moči. Mezi nejčastější typy ledvinových kamenů patří ty, kteří jsou vyrobeny z vápníků a oxalátů.

Léčebné i preventivní opatření

Zásadním opatřením při dietě u ledvinových kamenů je pitný režim. Pokud nechcete, aby se vám v ledvinách tvořily kameny, nesmíte příjem tekutin podceňovat a musíte své ledviny pečlivě proplachovat, aby zde nedocházelo ke stagnování moče a hromadění krystalků minerálů. Pro ochran vašich ledvin je proto zapotřebí, aby váš příjem neklesl pod 8 sklenic o 250 mililitrech za 24 hodin. Nárazovité pití však situaci nezachrání. Aby vše mělo smysl, je nutné, abyste si pití rozvrhli do pravidelného popíjení v průběhu celého dne. Nejlépe v dvouhodinových až tříhodinových intervalech. Napít byste se měli i před spaním, případně i při každém nočním močení. Skladba tekutin by měla být pestrá. Vhodnými nápoji jsou minerálky, čaj, mléko, nízkostupňové pivo, ovocné šťávy a vodu.

Dietní stravování při kamenech ze šťavelanu vápenatého

  1. Nemocným s těmito kameny se doporučuje snížit příjem živočišných bílkovin na 100 až 200 gramů denně. Vyvarovat by se přitom měli uzeninám, masa, masných výrobků, drůbeže, ryb a vnitřností.
  2. Omezte rovněž i příjem potravin s vysokým obsahem šťavelanů, tedy špenátu, rebarbory, červené řepy, fazolí, mrkve, hroznového vína, borůvek, pomerančů, citrusů, kakau a čokoládě. Pozor dejte i na vitamín C, který v těle šťavelany vytváří.
  3. Střídmý by měl být i příjem vápníku, který by se měl udržovat na své hranici okolo 600 miligramů za den. To odpovídá zhruba 500 mililitrům mléka denně. Přijímat ho můžete i v podobě minerálních vod.
  4. Omezte sůl.
  5. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, kromě té zakázané.
  6. Váš jídelníček by rovněž měl obsahovat i dostatek vlákniny.

Dieta při kamenech z kyseliny močové

  • Pokud vás trápí kameny z kyseliny močové, je zapotřebí omezit příjem potravin, které obsahují větší množství purinů, tedy vnitřností, ryb, luštěnin, masových vývarů, extraktů a bujónů, masa samotného, uzenin, hub, tučných potravin a alkoholických nápojů.
  • Důležité také je překyselené tělo uvést do rovnováhy, a proto byste měli konzumovat potraviny, které budou podporovat zásaditý stav. Vhodné je proto jíst brambory, zeleninu a ovoce, kromě těch kyselých, mléka, mléčných výrobků a tmavé mouky.
  • Držte svou váhu v rozumných mezích. pokud máte nadváhu, pokuste se ji upravit.
  • Pijte alkalické minerálky (Mattoni, Fatra, Bílinská). Pivo by bylo vhodné, jen kdyby nebylo tak kalorické a mírně kyselé.

S kameny z fosfátů vám pomohou především léčivé bylinné čaje a zvýšený příjem tekutin.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.