Pod pojmem hydronefróza se skrývá dilatace, čili rozšíření ledvinové pánvičky, která vzniká v důsledku městnání moče, který je způsoben překážkou znemožňující její odtok. Tento stav může být vrozený, ale i získaný. Pakliže se nebude urychleně řešit, může přesáhnout až v selhání ledvin.

Co stojí za vznikem hydronefrózy?

Nejčastější příčinou vzniku hydronefrózy je ucpání vývodu močovým kamenem, krevní sraženinou nebo nádorem. Způsobit ji však může i těhotenství anebo zvětšená prostata. Pokud k rozvoji dojde náhle, způsobuje i nesnesitelnou bolest.

Projevy a příznaky hydronefrózy

K hlavním projevům patří extrémní bolest v zádech, dále pak časté močení, krev v moči, bolestivé močení (při němž cítíte ohromnou bolest v pase, tříslech a spodní části břicha).

Vrozená – Primární hydronefróza

Diagnóza u tohoto onemocnění bývá diagnostikována velmi často v prenatálním věku anebo velmi brzy po porodu. Poškození přitom nemusí být vždy oboustranné, ale i jednostranné. Pokud nejde o závažný stav, je tu naděje, že sama časem vymizí. Důležité je co nejrychleji rozlišit, zda hydronefrózu způsobuje nedostatečná peristaltika anebo vrozená mechanická překážka. I proto se u novorozenců stav ledvin kontroluje ultrazvukem již 2 nebo 4 den po narození.

Příznaky primární hydronefrózy

Obvykle bývá bez příznaků, občas se může projevovat neurčitými bolestmi v okolí pupku, nejčastěji se objevují záněty močových cest. Změny v močení jsou velmi výjimečné, protože se objevují pouze u velmi závažných stavů. V případě, že dostane teploty, má bolesti a problémy s močením, odebírá se moč na laboratorní vyšetření a v případě infekce se nasazují antibiotika.

Sekundární, čili získaná hydronefróza

Sekundární hydronefróza se objevuje především v dospělosti.

Příčina vzniku

Druhotně vzniklá hydronefróza vzniká díky zpětného průniku moče z močového měchýře nebo obstrukce. Za některé mohou močové kameny, nádory, metastázy, poškození svalstva a nervů, zvazivovatěním tkáně po úrazu nebo operaci anebo vzniká jako následek po ozařování.

Diagnostika

Zásadní diagnostickou metodou pro odhalení tohoto onemocnění je ultrazvuk břicha, který dokáže odhalit rozšířenou ledvinovou pánvičku s hromadící se tekutinou. K dalším vyšetřovacím metodám, které dokáží hydronefrózu odhalit je scientigrafie a urografie.

Léčba

Cílem léčby je odstranit vyvolávající příčinu onemocnění. V prvé řadě může jít o zacévkování, což pomůže s odvodem moče. V druhém kroku je nezbytné odstranit močové kameny a jiné překážky, které brání v odtoku moče. Pakliže je překážka mimo pánvičku, je rovněž nutné ji odstranit. V některých případech je nutné provést tzv. plastiku ledvinové pánvičky. U ní se však operatér nevyhne vyvedení močového měchýře na povrch těla. Po rekonvalescenci jsou cévky postupně opět odstraňovány. Úspěšnost operace je 98%.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.