Diagnostikovali vám ledvinové kameny? Jistě to není nic příjemného. Nejspíš trpíte kolikovými bolestmi, záněty a bolestivé močení. Jedinou cestou k úlevě je správná léčba, která spočívá v tom, že se zbavíte ledvinových kamenů.

V léčbě ledvinových kamenů vám pomůže v prvé řadě úprava stravy

Základem léčby je šetřící strava s omezením příjmu soli a potravin, které podporují tvorbu ledvinových kamenů. Z jídelníčku byste proto měli vyřadit čokoládu, chřest, rebarboru, špenát, víno, coca-colu, kávu, černý čaj, ostružiny, řepu, kakao, angrešt, jahody, arašídy, rafinované cukry, alkohol. Do jídelníčku naopak zařaďte větší množství ovoce, zeleniny, vláknin, dostatečné množství tekutin, meloun, mrkev, ananas, meruňky, vojtěšku, jablečný ocet, med a citrón, hořčík, B-komplex, Zinek, Aloe Veru. Pomoci může i popíjení odvaru z kopřivy, jinanu dvoulaločného.

Jak rozpustit ledvinové kameny

  • Základem správné léčby je zjistit, zda se jedná o kámen nebo písek a o jaký typ kamene se vlastně jedná. Nejběžnějšími kameny jsou ty vápenaté, které mohou být kombinovány i oxalátem nebo kyselinou močovou. Dále jsou to kameny z kyseliny močové, struvitové kameny a cystinové kameny. Každý typ kamínku přitom vyžaduje něco jiného.
  • Vliv na rozpouštění má i velikost samotného kamene. Při velikostech nad 5 mm je domácí rozpouštění nevhodné.
  • U většího počtu kamenů vám lékař může předepsat speciální léky podporující rozpuštění kamenů a také i vypuzení kamene z těla ven.
  • Ledvinových kamenů se v domácím prostředí zbavíte vzorným dodržováním příjmu tekutin v dostatečném množství. Vyhněte se však cukru, alkoholu, kofeinu, ovocným šťávám, zelenému čaji i umělým sladidlům.
  • Upravte svou stravu. Vynechte konzumaci potravin, které tvorbu kamenu podporují. Vynechte slané potraviny, mléčné výrobky, ústřice, tofu a tučná jídla. U kamenů ze šťavelanů je nutno vynechat potraviny se šťavelany, jako rebarbora, špenát, sladké brambory, káva a čokoláda. U kamenů z kyseliny močové je nutné vyřadit maso, vnitřnosti, ančovičky, sardinky, luštěniny, houby, špenát, květák, kvasnice a alkohol.
  • Pijte nápoje s citrusy.
  • Užívejte blahodárných účinků bylinek. Účinný je prý čaj z břízy, černý čaj, kopřivový odvar, kořen pampelišky, jablečný ocet.

Odborná eliminace kamenů

V současné době je možné i ledvinové kameny odstranit i bez operace, čili konzervativně. Velmi vhodnou léčbou je rázová vlna,která je schopná kámen v ledvině rozdrtit na menší části, které už je pak člověk schopný  vyloučit sám. Tento zákrok vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci.
Laparoskopická operace zvaná Perkutánní extrakce kamene se provádí v lokální anestezii a neschopenka je tak na 14 dní. S pomocí dlouhé jehly je kámen vyhledán, vyjmut anebo rozdrcen. Další metodou je uteroskopie, laserové ošetření, které kámen nejprve rozbije a pak odstraní. Zákrok se provádí pod celkovou anestézií.  Klasická operace se provádí už jen výjimečně. Jde o masivní invazivní zákrok. Provádí se pouze tehdy, když všechny jiné metody selhaly.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. ledviny says:

    boli až pycha mě prava ledvina nepomaha urologicky čaj po urogickem čaji me pali vylučovani moče beru leky na asma na žili na vysoky tlak (cilkanol,novalgin tablety,euphyllin crn 200,agen10,ramipril actavis10mg

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.