Ledvinová dieta představuje zdravotní dietu, která má lidi s nemocnými ledvinami léčit a chránit před progresí. Ledvinová dieta je známá i jako dieta číslo 6., nízkobílkovinová dieta anebo také neslaná. Základem této diety je snížit příjem bílkovin na polovinu běžné dávky a eliminaci soli ze stravy.


Dieta by se měla řídit podle přesných instrukcí lékaře, který přesně určí povolené dávky bílkovin, tuků, sacharidů i soli. U této diety je povoleno jíst maso maximálně jednou denně. Nevhodná je konzumace moučníků a sladkých jídel. Ovocné šťávy je vhodné zařadit na pozici druhé večeře.

Co jíst při této dietě?

Libové maso (vepřová kýta, drůbeží, hovězí zadní,krůtí), ryby, mléko pouze na přípravu pokrmů, a to v polovičním množství, lehký jogurt pouze na snídani, jednou týdně si můžete dopřát jedno vejce jakkoliv upravené. Povolené máte rovněž i med, cukr, neslané pečivo s nízkou hladinou bílkovin, brambory, rýži, těstoviny, nízkobílkovinná mouka, ovesné vločky, ovoce a zeleninu.
Nutno však upozornit, že ledvinová dieta s nízkým obsahem bílkovin není optimální vždy. Existují stavy, kdy je nutná naopak dieta s bohatým příjmem kvalitních bílkovin s omezením fosforu, draslíku, sodíku a tekutin. Kdy k tomu dochází? Především u dialyzovaných pacientů.

Dieta u dialyzovaných

Zatímco před dialýzou jsou bílkoviny vaším nepřítelem, s dialýzou se vše mění a bílkoviny se stanou základním kamenem jídelníčku. Množství bílkovin je v tomto období dokonce mnohem vyšší než u zdravých. Ze stravy je nutné naopak eliminovat fosfor, tedy tavené sýry, mléčné výrobky, oříšky, kakao, pivo, coca colu. Přílišné množství totiž škodí kostem a všem tkáním. Vysoké i nízké hladiny draslíku výrazně ovlivňují srdeční pulz. Hrozí dokonce i zástava. Pozor si proto dávejte na vše s vysokým obsahem draslíku, tedy na ovoce, zeleninu, oříšky, ovocné šťávy i sušené ovoce. Dialýza zcela radikálně omezuje příjem tekutin. Povolené množství je přísně ordinováno lékařem, je totiž závislé na zbytkové funkci ledvin. Jde o ryze individuální záležitost. Obdobně je to i s příjmem sodíku. Dialyzovaní pacienti by měli užívat i vitamín C, B6, kyselinu listovou, A, D, E, K.

Dieta po transplantaci ledvin

Třetí ledvinovou dietou je ta po transplantaci ledvin. Základem této diety je dostatečný přísun energie. Důležité je, abyste udrželi svou správnou hmotnost. Pozor si musíte dát na nadváhu. Pro zdravé fungování ledvin potřebujete zhruba 0,6 gramů bílkovin na kilo. I když jste po transplantaci zdraví a vše by mělo fungovat, je lepší ledviny šetřit a zbytečně je nezatěžovat. Vyvarujte se proto sodíku, draslíku, fosforu, tukům a purinům. Puriny jsou látky, z nichž v těle vzniká kyselina močová. Její vysoká hladiny vede ke dně a k ledvinovým kamenům.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.