Vedle žlučníkové koliky patří ledvinová kolika ke stavům, které vás donutí dělat stojky i lézt po stěně. Tak urputné jsou bolesti, které koliku doprovází. Nejde tu sice o život, ale díky ukrutné bolesti ho umí řádně znepříjemnit.

Ledvinová kolika

Pro ledvinovou koliku je typická ukrutná šokující bolest chodící ve vlnách a jejíž intenzita rovněž kolísá. Bolest je způsobena křečovitými stahy hladkých svalů orgánu, které se urputně snaží překážku vytlačit. Nápor bolesti se přitom střídá s úlevou. Typické pro ni je, že se vyskytuje v bederní oblasti a vystřeluje do boku anebo také do třísla, varlat, šourku, podbřišku, vnitřní strany stehna a stydkých pysků. Nemocný bolest přesně nelokalizuje. Úlevu mu přináší teplo. Bolesti jsou tak urputné, že je nemocnému také nevolno a může dokonce i zvracet. Řada pacientů udává, že bolest je tak veliká, že ji doposud takovou ještě nezažili. Bolest může trvat několik minut, ale i několik hodin.

Proč vzniká ledvinová kolika?

Hlavní funkcí ledvin je filtrace krve, z níž vzniká moč, které denně vytvoří okolo 2 litrů. Moč obsahuje celou řadu látek, veskrze odpadů, škodlivin a léky. Po vytvoření moče v ledvinách vstupuje následně do ledvinové pánvičky, močovodů, močového měchýře a močové trubice, aby nás následně opustila. Pokud se někde po cestě vyskytne problém v podobě překážky, odtok moči je minimalizován nebo zastaven, nastává nepříjemná a nebezpečná situace. Tělo se s ní snaží poprat, a proto se snaží překážku (nejčastěji je to močový kámen) odstranit. Aktivuje se svalovina, která se v křečovitých stazích snaží kamínek vytlačit. Tento proces pak rozvíjí ledvinovou koliku.

Jak vzniká ledvinová kolika?

Ledvinová kolika vzniká náhle. Často ji vyvolá stres, dietní chyba anebo podchlazení.

Příznaky koliky

Samozřejmě, že stěžejním příznakem ledvinové koliky je bolest. Kromě ní se však může objevit i nevolnost, zvracení, zástava pohybu střev, zvýšená srdeční frekvence, zrychlené dýchání, pokles krevního tlaku, krev v moči, neklid pacienta, který je neustále v pohybu, marně se snažící najít nějakou úlevovou polohu.

Co způsobuje ledvinovou koliku

Příčina koliky je jasná, jsou to močové kameny. K jejich tvorbě přispívá zvýšená koncentrace kamenotvorných látek v moči, zvýšená kyselost moče, nedostatek ochranných látek, nedostatečný přísun tekutin a také i nedostatečný pohyb.

Diagnostika

Ledvinovou koliku potvrdí rtg. vyšetření i ultrazvuk břicha. V případě potřeby je možno provést vylučovací urografii.

Léčba ledvinové koliky

Základem léčby koliky je podání analgetik a spasmolytik. V dalším kroku se doplňují tekutiny infuzemi a nakonec se řeší to, co koliku vyvolalo, tedy ledvinový kámen. Pokud je to možné, odstraňuje se neinvazivní cestou, a to ponejvíce rázovou vlnou. Ta kámen rozdrtí na menší části, které odchází močí. Pokud koliku doprovází horečky, je nutno dát si pozor na zvýšené riziko infekce.

Prevence

Důležitou součástí je i prevence rozvoje ledvinových kamenů, k němuž patří dostatečný příjem tekutin, snížení příjem šťavelanů (ořechy, špenát, rebarbora, čokoláda), proteinů, sodíku a dusíku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.