Ledvinové kameny patří k častým zdravotním problémům postihujícím muže i ženy ponejvíce v produktivním věku. Tyto útvary připomínají krystaly, které nemusí vzniknout pouze v ledvinách, ale vlastně kdekoliv v močových cestách. Ledvinové kameny nebo také močové kameny či odborně urolithiáza vzniká vysrážením některých odpadních látek, které jsou běžně v moči.

Příčina vzniku kamenů

Ledvinové kameny mohou vznikat z několika důvodů. Negativně se na jejich vzniku podepisuje nízký příjem tekutin i genetická predispozice. Kromě toho se objevují i u metabolických poruch, k nimž patří Crohnova choroba, Dentova nemoc, hyperparathyroidismus nebo tubulární acidóza. Na vině může být i příliš velká fyzická zátěž a vysoký obsah kamenotvorných látek (zejména vápníku, fosforu, urátu a oxalátů). Kameny rovněž mohou vzniknout i jako následek užívání některých léků, k nimž patří např. Indinavir nebo Triamteren. K dalším faktorům pro vznik ledvinových kamenů patří příliš vysoká hladina vitamínu D, přílišná konzumace masa, šťavelanů i infekce.

Něco málo o močových kamenech

Močové kameny ponejvíce vznikají ze šťavelanu vápenatého, fosforečnanu vápenatého, kyseliny močové, cystinu i struvitu.

Kameny ze šťavelanu vápenatého

Tento typ kamenů je vůbec ten nejčastější. Objevuje se až v 80% případů. Riziko vzniku těchto kamenů je spojen zejména s dietou s nízkým obsahem vápníku. Jak se snižuje hladina vápníku, tím se zvyšuje množství kyseliny šťavelové, ta pak podporuje srážení v krystaly až o 15 x víc než vápník.

Kameny z kyseliny močové

Kameny vzniklé z kyseliny močové nejsou už tak časté. Představují 5-10% všech případů. Zvýšená hladina kyseliny močové je obvykle spojena s poruchami metabolismu. Moč je příliš kyselá. Celkem úzce je spojena i s DNOU.

Vzácné formy ledvinových kamenů

K poměrně vzácným kamenům patří především ty, které vznikly z hořčíku, amoniaku a fosfátu, tedy tzv. struvitu, fosforečnanu vápenatého a cystinu. Močové kameny ze struvitu se vyskytují až v 15% případů.

Léčebný režim pro lidé s ledvinovými kameny

Kameny v močových cestách jsou nebezpečné proto, že mohou uzavřít močové cesty, což ohrožuje činnost ledvin. Malý kámen může nemocný vymočit, pokud se však zaklíní, je nutné jej odstranit. Kameny v kalichu ledviny operaci nevyžadují, hrozí zde však riziko posunu, čímž pak může vzniknout riziko uzávěru močových cest. I proto je důležité o kameni zjistit pokud možno, co nejvíce, včetně toho, z čeho je kámen složen. Nezbytnou součástí léčebného režimu je dostatečný pitný režim a dodržování dietního režimu Dietní režim se řídí podle toho o jaký kámen se jedná.

V případě kamene ze šťavelanu je vhodné omezit příjem živočišných bílkovin, šťavelanů (tedy špenátu, rebarbory, červené řepy, fazolí, mrkve, hroznů, borůvek, citrusů, jahod i čokolády), soli, alkalických minerálek. Příjem vápníku by se měl pohybovat na 600 miligramech denně. Zvýšit byste měli i příjem vlákniny.
Lidé s kameny z kyseliny močové by měli omezit příjem potravin s vyšším obsahem purinových látek. Jíst by měly především potraviny, které kyselou moč neutralizují. Vhodné je i snížit tělesnou hmotnost. Vhodné je v tomto případě popíjet Bílinku, Mattonku i Fatru.
U fosfátových kamenů je zapotřebí ze svého života zcela vyřadit alkohol. Pít byste naopak měli co nejvíce bylinných čajů, ideálně urologických.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.