Ledviny jsou párovým orgánem ve tvaru fazole. Jejich hlavní funkcí je udržovat rovnováhu elektrolytů v krvi s udržením správného pH. Kromě toho také odstraňují odpady, udržují rovnováhu tekutin, produkují aktivní vitamín D, kontrolují červené krvinky, regulují krevní tlak a udržují i acidobazickou rovnováhu.


Ledviny toho však dělají mnohem víc. Nejenže vyrábí moč, ale jsou zodpovědné i za resorpci vody, glukózy a aminokyselin. Produkují hormony kalcitriol a erythropoetin a rovněž i důležitý enzym renin. Jejich role je nesmírně důležitá a neobejdeme se bez nich. Bez dobře fungujících ledvin bychom během několika dnů zemřeli. Dvě ledviny máme pro jistotu, že bychom o jednu přišli. I s jednou ledvinou totiž můžeme žít zdravý a plnohodnotný život.

Umístění ledvin

Ledviny jsou umístěny hluboko v dutině břišní. Každá z nich váží 150 gramů a je umístěna na každé straně páteře. Jedna ledvina je schována za játry a ta druhá za slezinou. Z části je chrání jedenácté a dvanácté žebro. Obě ledviny chrání dvě vrstvy tuku a renální fascie.

Anatomie ledvin

Každou ledvinu tvoří milion filtračních jednotek, malých filtrů krve. Krev vstupuje do ledviny skrze renální arterie. Dostane se do nefronu, kde dochází ke zpracování v glomerulech, které zabraňují průchodu bílkovinám, krvinkám a dalším velkým molekulám. Filtrovaná tekutina pak prochází kanálkem, který potřebné minerály vrací zpět a odstraňuje odpady. Vyčištěná krev se vrací zase zpátky do těla.

Jak ledviny pracují

Během jedné hodiny krev ledvinami projde asi 12x. Za jeden den ledviny profiltrují přibližně 200 litrů krve. Moč pak proudí skrze močovody do močového měchýře. Za jeden den profiltruje asi 2 litry odpadu, které tělo opustí jako odpad.

Nemoci ledvin

Nemoci ledvin možno dělit na vrozené a získané. K vrozeným nemocem patří hydronefróza, vrozená obstrukce močových cest, jinak vytvarovaná ledvina, polycystické onemocnění ledvin, alportův syndrom, agneze ledvin, renální dysplazie, jednostranně menší ledvina a řada dalších. K získaným chorobám pak patří diabetická nefropatie, lupus, glomerulonefritida, nefritida, hydronefróza, ledvinové kameny, Wilmsův tumor, renální karcinom, renální insuficience, pyelonefritida, selhání ledvin, renovaskulární hypertenze či třeba stenóza renální arterie.

Diagnostika

Pro odhalení chorob ledvin mají lékaři v současné době řadu možností. Vedle základního fyzického vyšetření lékař užívá změření krevního tlaku, náběry krve a moči, ultrazvuk břicha a ledvin, rtg., CT, MRI, urografie a biopsie ledvin.

Léčba

Úskalím nemocných ledvin je to, že choroby ledvin probíhají dlouho skrytě. Když už se příznaky objeví, bývají navíc hodně podobné. Správná diagnostika je proto základem té správné a vhodné léčby.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.