Močovina patří k nejfrekventvanějším metabolitům organismu. Vzniká v játrech zpracováním aminokyselin a proteinů. Z organismu se vylučuje především ledvinami. Její hladina v krvi kolísá. Je závislá na obsahu bílkovin v potravě, metabolické funkci jater a schopnosti ledvin močovinu z těla odbourat, částečně odchází i stolicí a pokožkou.

O močovině

Při rozpadu bílkovin, peptidů a bílkovin se uvolňuje amoniak NH3, který je toxický a pro organismus jedovatý. Z něj se v další fázi vytvoří urea anebo glutamin. Podobně je na tom i dusík. Pokud je homeostáza v pořádku a organismus není překyselen, tak se v játrech, i jinde v těle, katabolickou cestou tvoří močovina, pokud je však tělo překyseleno, zejména játra, místo močoviny vzniká glutamin, který se v ledvinách mění na NH4, jež se vylučuje do moči. Její úroveň vylučování se odvíjí nejen od glomerulové filtrace ale i na zpětné tubulární resorpci a schopnosti dřeně ledvin přijímat ureu a vytvářet rovnováhu.

Proč se močovina vyšetřuje?

O hladinu močoviny v krvi se doktor zajímá v rámci diagnostiky akutní a chronické renální insuficience, pro stanovení bilance dusíku, při dehydrataci, hodnocení stavu nemocného, který chodí na dialýzu a při krvácení do gastrointestinálního systému.

Co vypovídá zvýšená hladina močoviny v krvi

Zvýšená hladina je způsobená buď jeho zvýšenou tvorbou anebo jeho sníženým vylučováním. Zvýšená tvorba se objevuje větším odbouráváním bílkovin. Stává se tomu například při horečnatých stavech, úrazech, operacích, srdečním selhání, infarktu srdce, krvácení do trávicího traktu, průjmech, oběhových poruchách, nedostatečné funkci ledvin, diabetické acidóze, hladovění, glomerulonefritidě, cukrovce, ateroskleróze, leukémii, Addisonově chorobě a u mnoha dalších onemocnění.

Snížená hladina močoviny v krvi

Snížená hladiny močoviny se objevuje při negativní dusíkové bilanci, převodnění, nemocích glomerulů, malnutricii, dystrofii jater, obstrukci močových cest, akutní jaterní insuficienci a u jiných problémů.
Hladinu močoviny v krvi ovlivňuje i užívání léků, a to zejména proteinových diuretik, tetracyklinových antibiotik, kortikosteroidy růstového hormonu.

Normální hodnoty urey

  • Normální hladina u mužů se pohybuje okolo 2,8 – 8 mmol/l
  • a u žen pak mezi 2 a 6,7 mmol/l.

Příznaky nadbytku močoviny

Nadbytek močoviny v rvi se projevuje nechutenstvím, apatií až letargií, v pokročilé fázi pak snížením schopnosti myslet a následně úpadkem do kómatu. Tento stav se nejčastěji objevuje u nemocných se sníženou funkcí ledvin více než o 50%. Vysoká hladina močoviny může vyústit i k zánětu perikardu. Vysoká hladina močoviny způsobuje i chudokrevnost, snížená hladina testosteronu, snížená chuť k sexu, osteoporóza a usazování vápníku v měkkých tkáních.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.