I když jsou ledviny poměrně dobře chráněny, ať už žebry, svým umístěním v hloubce břišní dutině, obaly nebo tukem, stále jsou poměrně náchylné k traumatům. Mohou za to pády, autonehody, ale i jiné mimořádné události.


Jakýkoliv velký úder je pro naše ledviny nebezpečný. Nejenže nám ledviny může pohmoždit, ale i rozdrtit. Okamžité rozpoznání traumat ledvin od obražení po krvácení je proto velmi důležité, a to nejen pro nastavení té správné léčby, ale i zachránění ledviny i vašeho života.

Co jsou odražené ledviny?

K odražení ledvin může dojít z důvodu pádu, dopadu na spodní část zad těla. Nejčastěji k tomuto traumatu dochází při sportu, dopravních nehodách, pádech a při fyzických útocích (kopání do zad). Může k tomu dojít i při špatném doskoku, kdy jsou nohy jakoby zaraženy zpět do těla.

Jak se projevují odražené ledviny?

Odražené ledviny se projevují okamžitou bolestí, která je umístěna na spodní části zad. Napovědět nám mohou i modřiny a podlitiny v dané oblasti. Objevuje se i zvracení, nevolnost, křeče v zádech a krev v moči. V těžších případech a při větším poškození klesá krevní tlak. Pokud zde došlo k masivnímu krvácení, hrozí i poměrně rychlá smrt vykrvácením.

Jak bolí obražená ledvina?

Někteří si stěžují na bolest celého břicha, jakož i na velkou bolest v místě traumatu. Nic neobvyklého není ani bolest v boku nebo v spodní části hrudního koše.

Diagnostika

Základem správné léčby je správná a včasně nastavená diagnóza. Jejím základem je fyzické vyšetření a samozřejmě i vytvoření anamnézy. Lékař se bude zajímat, co se stalo, kdy a jakým způsobem. Bude se ptát, jak vám je, co vás trápí, kde a jak vás to bolí. Prohlédne si vás, prohmatá, proklepe i poslechne. V další fázi jej budou zajímat výsledky krevních náběrů, vyšetření moče, sono břicha, rtg. hrudníku, MRI a CT.

Léčba odražené ledviny

U méně závažného zranění je možné ledviny zklidnit klidem na lůžku. Doba klidu na lůžku se přitom pohybuje okolo jednoho až dvou týdnů. Po celou dobu se sleduje krev v moči. Bolest se může tlumit analgetiky. Vhodné je držet i šetrnou dietu, která nebude ledviny tolik namáhat. v případě potrhané ledviny, roztržení je nutno provést operativní zákrok se snahou o záchranu ledviny. Důležité je i upravit i poškozené okolí, pakliže bylo natolik poničeno. V případě potřeby je nutné se postarat o zbavení se otoku a eliminaci podlitin. Lékař bedlivě sleduje funkci ledviny, protože i její selhání je dost možné. I přes veškerou snahu se ne vždy ledvinu podaří zachránit a ne vždy se obražení ledviny obejde bez následků. Někdy úraz sníží funkci ledviny, oslabí ji a může vést i k chronickým celoživotním problémům. Nepodceňujte proto i sebemenší obražení ledvin.

Prevence

  • Při sportovních aktivitách užívejte chrániče, ochranné obleky a pod.
  • V autě nejezděte bez zapnutých bezpečnostních pásů.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.