Dříve, než se v ledvině stane kámen kamenem, je nejprve pískem. Jde o předzvěst pozdější tvorby ledvinových kamenů. Zajímavostí u písku je to, že jej mohou mít ve svých ledvinách dokonce už i malé děti.

Příčina vzniku

Nejčastější příčinou vzniku písku v ledvinách je metabolická porucha. Velký vliv má však i genetika. I ona totiž může za to, jaký máme metabolismus vody, iontů a soli. Dále za písek mohou vrozené abnormality močových cest, jež vedou ke stagnaci moči v ledvinách a ukládání krystalků soli. Zánětlivá onemocnění močových cest. Endokrinní onemocnění, a to zejména ty, jež ovlivňují metabolismus vápníku v těle. Nedostatečný pitný režim. Velký příjem minerálních vod. Velká konzumace masa a slaných potravin. Hypovitaminóza. Různé výrůstky, které brání normálnímu průtoku moči.

Příznaky

Na rozdíl od ledvinových kamenů, tak písek v ledvinách obvykle nezpůsobuje žádné potíže. Písek v ledvinách je odhalen náhodně, především při sběru moči v průběhu 24 hodin. Někdy písek v ledvinách dráždí a škrábe sliznici, což způsobuje její oslaben a podrážděné, tedy větší sklon k zánětům. Pokud už se rozhodnou nějakým způsobem projevit, projeví se bolestí. Tu možno označit za ostrou nebo tupou. Bolest je spojena s retencí moči. Nahromadění většího množství písku v nějaké části močových cest může vyvolat dokonce i ledvinovou koliku. Bolest postižený cítí zpočátku bolest v dolní části zad, posléze se šíří po vnitřní straně stehen až do genitálií.

Pozor na záměnu

Pro správnou léčbu je u písku v ledvinách důležité, aby nedošlo k záměně s jiným onemocněním žlučníku, jater, případně slepého střeva.

Diagnostika

Písek v ledvinách odhalí vyšetření moče, které odhalí písek, krev v moči, přítomnost solí a baktérií v moči. Rozbor krve prozradí zánětlivý proces a metabolickou poruchu. Sono je hlavní vyšetřovací metodou u této nemoci. Vhodná je i urografie nebo scientigrafie.

Jak léčit

Písek v ledvinách není třeba řešit chirurgicky. Léčba je tedy obvykle konzervativní. Lékař může předepsat medikaci, která podporuje rozpuštění písku v ledvinách. Někdy je možné nasadit i spasmolytika a diuretika, které usnadní uvolnění písku. V případě zánětu je vhodné nasadit protizánětlivých a antibateriálních léků. Vhodné je užívat i bylinky, pít bylinkové čaje, které mají protizánětlivé a diuretické vlastnosti.

Strava

Důležitou součástí léčby je stravování. V případě, že máte písek v ledvinách, je nutné se vzdát, masa, rybího vývaru, vnitřností, uzenin, luštěnin, potravin s vysokým obsahem šťavelanů, alkoholu, čokolády, silného čaje, kávy, koření. Omezit je nutné mléčné výrobky, ovoce, zeleninu (rajčata, dýně, zelí, hrášek) a pití minerálních vod. Z přírodních léků je vhodné užívat brusinky, třezalku, kopřivu, fenykl i křídlatku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.