Dehydratace představuje neblahý stav, při němž dojde ke ztrátě tekutin pod určitou míru. Většina lidí je schopna tolerovat 3-4% pokles zcela bez potíží a nežádoucích účinků, ale již od 5% lidé mohou pociťovat únavu a závratě. V případě, že člověk ztratí víc než 10% z celkové tělesné vody, objevuje se již fyzické i psychické poškození, jež doprovází velká žízeň. Smrtelný stav nastává ve chvíli, kdy se dehydratace dostane mezi 15-25 % ztrátu vody z těla.


Dehydrataci proto není radno podceňovat, protože její následky mohou být trvalé a někdy až tristní.

Příčiny dehydratace u dospělých

Za největší ztrátou tekutin stojí ponejvíce horečka, průjem,zvracení, cukrovka, přílišné cvičení bez dodávání tekutin, vystavení se přílišnému teplu, časté močení z důsledku infekce, neschopnost přijímat tekutiny (bezvědomí apod.), nemáte přístup k pitné vodě, popáleniny, kožní infekce spojené s puchýři a poškozeným povrchem kůže. Dehydrataci může způsobit i nadměrná konzumace alkoholu, které je diuretikum, což je pa často spojeno s kocovinou.

Příznaky dehydratace

Příznaky dehydratce je možno označit za mírné i závažné, přičemž se objevují různě, podle toho v jakém stupni dehydratace jste. Zpočátku se objeví žízeň, sucho v ústech, oteklý jazyk. Následně se objevuje slabost, závrať a bušení srdce. Dehydratovaný člověk se postupně stává zmateným, netečným a upadá do mdlob. Posléze se již nedokáže potit, snižuje se vylučování moči, jejíž zbarvení postupně tmavne, objevuje se zácpa, bolest hlavy, suchá kůže…

Příznaky těžké dehydratace

Těžkou dehydrataci doprovází již extrémní žízeň, podrážděnost a zmatenost, velmi sucho v ústech, minimální močení, zapadlé oči, scvrklá a suchá kůže, nízký krevní tlak, bušení srdce, zrychlené dýchání a horečka. V tom nejhorším stavu dehydratovaný upadá do bezvědomí.

Jak poznáte správnou hydrataci

Testů, jak odhalit stav hydratace, je hned několik. Zkusit můžete stisk kožní řasy, která u dehydratovaných zůstává ve zmáčknutém stavu a jen pozvolna se narovnává a uhlazuje. Ještě lepším ukazatelem je zbarvení moči. Při správné hydrataci je moč takřka bezbarvá, zatímco se stoupající dehydratací moč tmavne, a to až do té temně hnědé.

Diagnostika

Aby lékař mohl nasadit léčbu, musí nejprve zjistit, jak na tom jste a co váš stav způsobilo. Vedle anamnézy proto provede i fyzikální vyšetření, změří teplotu, krevní tlak, pošle vás na odběr moče a krvi. Ta poměrně rychle prozradí, jak na tom jste.

Léčba

Jedinou účinnou léčbou je náhrada ztracených tekutin a elektrolytů. Některé stavy je možno zvládnout pitím, vážnější stavy se však neobejdou bez infuzní terapie. Kromě toho je však nutné řešit problém, který dehydrataci vyvolal. Pozor si dejte na ovocné šťávy, sycené nápoje i kávu, jež mohou stav ještě zhoršit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.