Každý rok v Česku onemocní přes 3000 lidí rakovinou ledvin. ⅓ z nich přitom každý rok zemře. Rakovina ledvin tak představuje jeden z nejčastějších nádorů, které se u nás objevují. Trpí jimi ponejvíce lidi po čtyřicítce a muže postihuje dvakrát častěji než ženy. Jedním z důvodů, proč se procento rakoviny ledvin zvyšuje, je i to, že zobrazovací techniky jsou čím dál dokonalejší.


Tím, že se dnes v rámci diagnostiky užívá CT nebo MRI, je pak náhodně odhaleno a podchyceno více nádorů (a nejen těch ledvinových) než v minulosti.

Renální karcinom

Renální karcinom je vůbec tím nejčastějším typem rakoviny ledvin. I když existují i jiné typy rakovin, které vás mohou potkat. Malé děti kupříkladu nejvíce trpí Wilmsovým nádorem. Renální karcinom postihuje muže ve dvojnásobné míře. Ohroženou skupinou jsou přitom muži nad 50 let.

Příznaky rakoviny ledvin

V raném stádiu se karcinom nikterak neprojevuje. Později se objevuje krev v moči, bolest v oblasti pod žebry, váhový úbytek, únava a horečka.

Příčiny vzniku

Bohužel ne vždy je zcela jasné, proč rakovina vznikne. U rakoviny ledvin se považují za nejvlivnější faktory genetická predispozice, kouření a životní styl. Rakovina v ledvinách obvykle začíná u mutace buněčného DNA, ta pak rychle roste a rychle se dělí. Takto abnormálně vzniklé buňky pak vytvoří nádor, který může přesáhnout i ledviny a snadno metastazují, a to i do vzdálených částí těla.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny

Riziko vzniku rakoviny se zvyšuje s věkem, kouřením, obezitou, vysokým krevním tlakem, nemocnými ledvinami, selhanými ledvinami a samozřejmě se zděděnými genetickými faktorami.

Diagnostika

K základům diagnostiky patří vytvoření anamnézy a fyzikální vyšetření, jehož součástí je nejen prohlédnutí, ale i pohmat, poklep a poslech. Nechybí ani změření krevního tlaku, zvážení a provedení základních krevních odběrů spolu s odběry moče. Ze zobrazovacích metod jsou diagnosticky nejlepší sono, CT a MRI. Pravdu pak 100% odhalí biopsie ledvin.

Rozčlenění rakoviny ledvin

  • Fáze I.  – Nádor je velký maximálně 7 cm a je pouze v ledvinách.
  • Fáze II. – Nádor je větší než 7 cm, ale stále je jen v ledvinách.
  • Fáze III. – V této fázi nádor již přesahuje ledviny a prorůstá do okolní tkáně. Také se může dostat do lymfatických uzlin.
  • Fáze IV. – Nádor je již i mimo ledviny. Šíří se prostřednictvím lymfatických uzlin i do vzdálených oblastí (kosti, játra, plíce).

Léčba

Nejlepší metodou léčby je v tomto případě radikální a úplné odstranění ledviny, a to mnohdy i včetně nadledvin. Odstraňují se i přilehlé lymfatické uzliny. Pokud již není možné nádor odstranit, je možno zkusit tzv. kryoablaci, tedy mražení nádorových buněk pod rtg. zářením. Další metodou je radiofrekvencí ablace, která se provádí s pomocí speciální jehly zavedené přímo do oblasti nádoru. Do těchto buněk se pak pouští elektrický proud, který buňky rakoviny pálí. Radiační terapie se užívá k pojištění léčby po operativním řešení nádoru anebo se užívá i tehdy, když se rakovina rozšíří do jiných částí těla.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.