Sepse v sobě skrývá poněkud známější termín, a to otravu krve. Do tohoto velice nebezpečného stavu, kdy je člověk ohrožen na životě, se člověk dostane tehdy, když dojde  zaplavení organismu bakteriemi nebo jejich toxiny. Ty se dostanou do krevního řečiště a zcela bezprizorně se šíří po celém těle. Tělo se tomuto stavu brání bouřlivou imunitní reakcí, která se snaží z nepříjemného stavu vymanit, avšak nás může v krajním případě také usmrtit.


Těžká sepse se může rozvinout až v selhání některých orgánů. Mezi ty první selhané orgány přitom patří ledviny.

Riziková skupina lidí, jež je ohrožena sepsí

Sepsí neonemocní nikdo z plného zdraví. Ohrožení jsou především hospitalizovaní a ti, které trápí nějaké závažné onemocnění nebo autoimunitní choroba. Dále do této skupiny spadají velmi mladí nebo naopak velmi staří lidé. Rizikovými pacienti jsou i ti, kteří se léčí s popáleninami, jsou po autonehodě, léčí nebo se líčily z rakovinového onemocnění a zápalu plic.

Příčiny sepse

Příčinou septického stavu je bakteriální infekce, která se začala nekontrolovatelně šířit. A může k tomu dojít z jakéhokoliv ložiska. Velmi často za tyto stavy však může infekce močových cest. Rozšířit se může ale i z plic.

Příznaky sepse

Sepse se obvykle vyznačuje horečkou nad 38,3, zvýšenou tepovou frekvencí a zrychleným dechem. Těžká sepse je pak výrazně spojena se sníženou tvorbou moči, změnou duševního stavu, obtížemi s dýcháním, bolestí břicha a poklesem červených destiček. Objevit se může i zimnice, třesavka, únava, zchvácenost, kašel nebo bolest zad, nevolnost a zvracení i šokový stav.

Diagnostika

Odhalení sepse nemusí být jednoduché.Vedle anamnézy a fyzikálního vyšetření je vhodné provést odběry krve a moče a pokud přesahuje teplota výšku 38,5 stupňů Celsia, nastává vhodná chvíle pro odběr hemokultur. Právě ty toho mohou  sepsi  nejvíc vypovědět. K dalším vyšetřovacím metodám patří rtg., CT, ultrazvuk i MRI.

Léčba

Léčba musí být časná a agresivní, jen to zvyšuje šanci na přežití sepse. Lidé s těžkou sepsí se neobejdou bez hospitalizace na jednotce intenzivní péče. V případě septického šoku se nemocný neobejde bez zajištění funkčnosti srdce a plic. Základ léčby tvoří infuzní terapie (ta řeší nízký krevní tlak, pomáhá vyplavovat toxiny z těla, snižuje teplotu, zavodňuje), antibiotika, která by měla být podávána nitrožilně, a to i přesto, že lékař ještě přesně neví, co sepsi . způsobilo. Vhodnými léky jsou i nízké dávky kortikosteroidů a léků, které upravují imunitní reakci organismu. Nasadit se mohou také analgetika a sedativa. V případě potřeby se nemocnému podává kyslík anebo se může poskytovat i dialýza.  V některých případech se neobejdete bez chirurga, jenž se postará o odstranění zánětlivého ložiska, původce sepse.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.