Ledviny jsou párovým orgánem, které jsou umístěny v zadní části břišní dutiny, kde jsou umístěny podél páteře schované pod spodními žebry. Jejich hlavním úkolem je zbavovat tělo od toxinů a odpadních látek. Dále se stará o homeostázu organismu, vyvážený krevní tlak a zbavuje tělo přebytku tekutin. V případě zdravotních problémů je zapotřebí provést řadu vyšetření, k těm základním náleží sono vyšetření.


Sono, sonografie i ultrazvuk, to všechno jsou různá označení pro jedno shodné vyšetření, které se provádí tehdy, když lékař chce odhalit velikost ledvin, tvar a poranění, abnormality, obstrukce, infekce, cysty, nádory i ledvinové kameny.

Ultrazvuk u dětí a malých kojenců

Ultrazvuk je i skvělou metodou pro vyšetření zdravotních problémů u dětí i malých kojenců. Jde totiž o velmi šetrnou metodu, která nezatěžuje tělo radiací a je navíc relativně levná, snadno dostupná a umožňuje neustálé opakování. Vyšetření ultrazvukem u dětí umožňuje odhalit později už nezvratné poškození ledvin. Vůbec první preventivní vyšetření se provádí již 3.-6. den po porodu. Dřív by vyšetření mohlo být falešně negativní. U vyšetření se sleduje velikost, tvar i uložení ledvin.

Jak by mělo probíhat sono ledvin

Ledviny se vyšetřují v leže na zádech nebo na boku (pravém nebo na levém, podle toho, jakou ledvinu zrovna vyšetřujete). Ledviny se nejlépe zobrazí při nádechu a s plným močovým měchýřem. Vyšetření je to zcela bezbolestné a trvá jen pár minut.

Jak by měla vypadat zdravá ledvina

  • Zdravá délka ledviny – 10-12 cm
  • Šíře ledviny se pohybuje od 4-6 cm
  • Šíře parenchymu se pohybuje mezi 13-25 mm

Příprava

Před vyšetřením ledvin není zapotřebí dělat nic velkého, jen od půlnoci lačnit a pak asi hodinu před vyšetřením vypít velkou sklenici vody (asi ¾ litrovou). Nicméně neměly byste se v průběhu této doby vymočit. Lékař k vyšetření potřebuje plný močový měchýř. Pozor, nemusí tomu tak být vždy! Ale v tom případě jistě od zdravotnického perzonálu dostanete jiné instrukce.

Co nám prozradí sono ledvin

Zesílení parenchymu levé ledviny pod blízkou slezinou může být omylem zaměněn za tumor, ale jde o normální nález a má ho 10% vyšetřovaných. Cysty se projevují jako pravidelné kulovité útvary. Některé z nich mohou být uloženy i v centru ledviny. Zvětšená ledvina a její echogenita je nespecifický příznak u pyelonefritidy. U ztenčeného parenchymu jsou přítomny hyperechogenní linky. Při hydronefróze dochází k dilataci ledvinové pánvičky, což se zobrazí jako hypoechogenní útvar v centrální části ledviny.

Rizika vyšetření ledvin sonem

Vyšetření nenese žádná rizika. Jde o naprosto bezpečné a šetrné vyšetření, které je možno provádět i těhotným. Úskalím pro přesné výsledky jsou pouze plyny ve střevě a přílišná otylost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.