Snížená funkce ledvin může být akutní a chronická. Akutní představuje radikální snížení funkce během několika málo hodin až dnů. Pokud je pokles funkce pozvolný a vzniká v průběhu 3 měsíců a déle, je problém považován za chronický. Výskyt chronické špatné funkce ledvin je přitom mnohem častější než to akutní.


Podle odborných odhadů v současnosti trpí téměř každý desátý Čech špatnou funkcí ledvin. Většina lidí však o svém onemocnění vůbec nemá ponětí. Špatná funkce ledvin totiž nebolí. To však způsobí, že velká většina nemocných se diagnózu dozvídá až v momentě, kdy mu ledviny už selhávají. Ročně na selhání ledvin zemře na 3 miliony nemocných. Výskyt se přitom navyšuje.

10 nápověd, které nám tělo dává o špatné funkci ledvin

 1. Lidé se špatnou funkcí ledvin, trpí hromaděním toxinů v těle, díky nimž jsou více a snáze ji se unavitelní, slabí. mají nižší spotřebu energie, a mají potíže se soustředěním. Objevit se může i chudokrevnost, která pocit únavy a slabosti ještě umocňuje.
 2. Když ledviny nefungují správně, toxiny zůstávají v krvi a brání dobrému a poklidnému spánku. Nemocný inklinuje k obezitě. Mnoho z nich trpí spánkovou apnoí.
 3. Vzhledem k tomu, že z těla nejsou odstraňovány odpadní látky tak, jak by měly, nic nefunguje tak, jak má. V těle zůstává i přebytek tekutin. Nerovnováha minerálů a živin v krvi se pak projevuje suchou a svědivou pokožkou.
 4. Časté močení, a to i během noci.
 5. Krev v moči.
 6. Pěnivá moč.
 7. Otoky obličeje a hlavně okolo očí. Otoky vznikají v důsledku velkého úniku proteinů.
 8. Otoky končetin.
 9. Nechutenství.
 10. Díky nerovnováze elektrolytů lidé trpí i svalovými křečemi.
 11. Chronické příčiny onemocněníChronické onemocnění ledvin je neopravitelné. Nejčastěji za chronickým onemocněním ledvin stojí cukrovka a vysoký krevní tlak. K chronicitě může vést i akutní stav nebo zranění. Za chronickým snížením funkce ledvin může i onemocnění imunitního systému, a to zejména v případě lupusu, dlouhodobá virová onemocnění, HIV/AIDS, hepatitida B a C. Užívání drog, některých léků (jako ibuprofen, nesteroidní antirevmatika) a dále i defekty při narození a cystické onemocnění ledvin.

  Co způsobuje akutní snížení anebo úplnou ztrátu funkce?

  Ztrátu funkce ledvin mohou způsobit i náhle vzniklé problémy, k nimž patří traumata s krevní ztrátou, dehydratace organismu, šok, sepse, zvětšená prostata, blokovaný průtok moči, nedostatečný průtok krve ledvinami, blokáda moči v ledvinách nebo přímé poškození ledvin.

  Rizikové faktory

  Větší riziko pro vznik mají lidé vyššího věku, muži, lidé s genetickou predispozicí, s vysokou hladinou tuků, vysokým krevním tlakem, s cukrovkou, nadváhou a ti, kteří kouří.

  Špatná funkce ledvin, snížená funkce ledvin aneb renální insuficience

  Špatná funkce ledvin může být způsobena i snížením krevního toku do ledvin z důvodu poškození ledvinových artérií. Za normálních okolností regulují tělní tekutiny, krevní tlak chemii a odstraňují nežádoucí odpad. Pokud je tato funkce poškozena, funkce ledvin je snížena. Někdy tento stav probíhá dlouho bez příznaků, jindy se hned záhy rozvíjí vysoký krevní tlak, který může být až nebezpečný a může vyvolat i selhání ledvin s nutností dialýzy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.