Transplantace ledviny představuje aktuálně to nejlepší řešení nefunkčních ledvin. Vhodní pro ní je 10-20% nemocných pacientů na dialýze. Transplantace pro tyto pacienty neznamená pouze zlepšení kvality života, ale i jeho prodloužení.

O transplantaci ledviny

Transplantace ledviny se provádí v celkové anestézii. V průběhu ní se chirurgicky do těla nemocného vpraví zdravá ledvina od vhodného živého, nebo mrtvého, dárce. Transplantovaná ledvina se nevkládá na původní místo ledviny, ale do jámy kyčelní, mezi břicho a břišní dutinu. Po propojení tepny a žíly by nová ledvina měla začít tvořit moč, která je po napojení na močovod odváděna do močového měchýře. Nutno říct, že i když ledvina začne pracovat hned, moč se může začít tvořit až za několik týdnů. Aby transplantace byla vykonána, nesmí se u nemocného objevit ani jedna kontraindikace. Transplantace se provádí ve specializovaných transplantačních centrech (IKEM, Plzeň, Hradec Králové, Brno – Nemocnice U sv. Anny, Olomouc a Ostrava).

Kontraindikace transplantace ledviny

HIV/AIDS, aktivní hepatitida, onemocnění srdce a cév, tumory, chronické infekce krvácení, obezita, neschopnost a neochota spolupracovat, výrazná malnutrice, dárci nesmí být méně než 18 let.

Druhy transplantace

Transplantace z živého člověka

Vůbec nejlepší možností pro nemocného je transplantace od živého dárce, kterou si můžete dopředu naplánovat. Taková transplantace má pak nejméně komplikací. V případě živého dárce je nutné, aby byl příbuzný (jiná varianta není přípustná) anebo měl příbuzenský vztah k nemocnému. Zvláštní kategorii představuje tzv. zkřížená transplantace, kdy žijící dárce nemá vhodnou ledvinu, ale je ochoten ji darovat někomu, pro koho bude vhodná za výměnu s vhodnou pro příbuzného nemocného pacienta. Obě transplantace pak musí proběhnout v jeden den.

Transplantace z neživých dárců

Bohužel transplantace z živých dárců nejsou tak časté, jako z těch neživých. Takovým dárcem pak může být ten, u něhož byla diagnostikována smrt mozku při zachování krevního oběhu a ledviny jsou funkční bez kontraindikace pro dárcovství. K takovému dárci nemocný přijde tak, že nenajde živého dárce. Pak je nemocný zařazen na čekací listinu. Pokud čeká 3 roky, dostává se do přednostního pořadí. Přednostně jsou přitom transplantovány děti, u nichž není možné provádět dialýzu. Pokud má nemocný ještě k tomu i cukrovku, kromě ledviny se mu transplantuje i slinivka.

Co se děje po transplantaci ledviny

Po transplantaci lékaři nemocnému doporučí držet se několika zásad. V prvé řadě se jedná o dodržování naordinované medikace. Nekouřit! Nepít alkohol! Jíst zdravou a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny a se sníženým příjmem soli. Držet svou váhu v rozumných mezích. Hýbat se. Chránit se před infekcí a se sexem pomalu. Pravidelně chodit na kontroly. Pakliže se všeho budete držet, můžete žít plnohodnotný život.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.