Tumory ledvin jsou zhoubnými nebo benigními nádory na nebo v ledvinách. Ledviny může postihnout celá řada tumorů, tím nejčastějším je však renální karcinom, u dětí pak Wilmsův. V posledních letech výskyt tumorů narůstá, je proto důležité být o tomto riziku v předstihu informován, aby nedošlo k jeho podcenění.

Příznaky tumoru na ledvině

Zhoubné nádory se vyznačují rychlým růstem a některé z nich jsou neopouzdřené. Vyznačují se tím, že prorůstají do okolních tkání, které ničí. Velmi záhy se agresivní buňky dopracují i ke stěnám cév, jimiž se začne šířit i do jiných částí organismu (mízní i krevní cestou). Na daném místě pak začnou vznikat metastázy.

Co je zhoubný tumor na ledvině?

Ledvinu může postihnout několik druhů zhoubných nádorů. Nejčastějším tumorem je adenokarcinom ledviny, který postihuje dospělé. Nejnebezpečnějším obdobím je věk okolo šedesátky. Tento nádor vyrůstá až v 86% z ledvinového parenchymu. Obvykle se objeví pouze na jedné ledvině. Výskyt na obou ledvinách je sice možný, ale velmi výjimečný. Vzhledem k prostoru, který zde má, může dorůst až do morbidních rozměrů, kdy váží i několik kilogramů. Zajímavé, že vyrůstá z malého uzlu ledvinových segmentů. Nádor nejčastěji metastazuje krevní cestou do všech organismu. Ponejvíce však do kostí, plic a centrálního nervového systému. Další cestou jsou pak lymfatické cesty. Nebezpečí se u těchto nádorů skrývá v tom, že i po vyjmutí primárního ložiska se může objevit i po 10 až 15 letech po zdánlivém vyléčení.

Jaké jsou příznaky zhoubného bujení ledvin

V časném stádiu nemusí zhoubné tumory způsobovat vůbec žádné obtíže. Postupem času, jak nádor roste, se však příznaky začnou objevovat. K prvním příznakům pak obvykle patří krev v moči. Dalším příznakem je pak bolest v bederní krajině a někdy i hmatatelný nádor. Bohužel to jsou již pozdní příznaky a ne vždy nabízí pozitivní řešení. Příznakem může být i vysoký krevní tlak a nízký počet červených krvinek. Všechny tyto příznaky jsou však veskrze nespecifické a mohou být u celé řady problémů spojených s ledvinami.

Diagnostika

Časné a správné stanovení diagnózy je alfou a omegou úspěšné léčby zhoubného tumoru ledvin. Základem diagnostiky je vytvoření anamnézy a dále pak provedení fyzického vyšetření. V dalším kroku se provede celkové vyšetření, k němuž patří změření krevního tlaku, odběry krve, vyšetření moči a dále pak ultrazvukové vyšetření. K dalším diagnostickým metodám patří CT, MRI, biopsie ledvin, urografie a angiografické vyšetření.

Jak léčit zhoubný tumor ledviny?

Po odhalení nádoru je velmi důležité určit stádium onemocnění, aby bylo možné zjistit rozsah onemocnění a nastavil se vhodný plán léčby. Léčba probíhá podle typu nádoru, jeho velikosti, stádiu, věku nemocného, jeho celkovém zdraví a dalších faktorů. Nádory ledvin mohou být řešeny chirurgicky, ozařováním, biologickou terapií, chemoterapií, hormonoterapií anebo i kombinacemi několika metod. I po úspěšném zvládnutí nádoru je nutné nemocného celoživotně sledovat v pravidelných časových odstupech.  Provádí se pravidelné odběry krve i moči, provádí se rtg. plic, kontrolujíc se kosti a provádí se CT a MRI vyšetření. Riziko návratu tu totiž existuje i po 15 letech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.