Ultrazvuk ledvin patří k  významné diagnostické metodě, která  je schopna u ledvin odhalit skutečně mnoho. Na rozdíl od jiných vyšetření, má však u ledvin svá specifika, jaká, to se dozvíte v řádcích níže.

Co je ultrazvuk ledvin?

Ultrazvukové vyšetření je neinvazivní procedura, založená na tvorbě obrazů, jež se užívají pro zhodnocení zdravotního stavu. Lékař si všímá velikosti, tvaru i uložení. Ultrazvukové vyšetření dokáže zhodnotit i stav průtoku krve ledvinami.

Jak funguje ultrazvuk?

K ultrazvuku se používá speciální snímač, sonda, jenž vysílá ultrazvukové vlny o vysoké frekvenci, která není slyšet. Vyšetření ultrazvukem probíhá tak, že je sonda umístěna na kůži předem potřenou vodivým gelem. Ultrazvukové vlny, které prochází skrze tělo orgánů a struktur uvnitř, zvukové vlny, které se odrazí od orgánů a jako ozvěna se vrátí opět zpět do snímače, odkud se zpracuje a převede na počítač do formy obrazu. Ultrazvukové vyšetření je zcela bezpečné a je možné jej provést i v těhotenství i v případě alergií. V některých případech je možné užít i kontrastní barvivo.

Proč ultrazvuk ledvin?

Vyšetření ledvin ultrazvukem patří k celkem běžnému vyšetření, které se provádí z celé řady indikací. U ledviny dokáže odhalit velikost ledvin, jejich tvar, umístění a souvisejících struktur, k nimž patří močovody a močový měchýř. Ultrazvuk je schopen odhalit cysty, nádory, abscesy, překážky, infekce i nahromadění tekutiny v dané oblasti. Ultrazvuk dokonce dokáže odhalit i ledvinové kameny. Vyšetření je vhodné i pro kontrolu stavu po transplantaci ledvin.

Hrozí nějaká rizika při vyšetřením ultrazvukem ledvin?

Ultrazvuk nemusí být průkazný v případě těžké obezity, jestliže jste těsně před vyšetřením absolvovali jiné vyšetřením s užitím baria které nyní máte ve střevech, případně trpíte střevní plynatostí. V těchto případech pak ultrazvuk nemusí být schopen obtíže prokázat.

Příprava před ultrazvukem ledvin

Nejde o nic složitého, nemusíte se bát. Na rozdíl od ultrazvukového vyšetření jiných částí těla, vypijte cca 1-2 hodiny před vyšetřením velkou sklenici vody. A pozor, před vyšetřením rozhodně nechoďte na toaletu s touhou se vymočit. Přípravu je pak vhodné doplnit lačněním od půlnoci.

Výsledky z vyšetření se obvykle dozvíte ihned. Záleží na zdravotním zařízení, někde je zasílají přímo ošetřujícímu lékaři, nebo tomu, kdo vás na vyšetření poslal.  podle těchto výsledků se pak lékař rozhodne, co bude dál. Jestli nastolí nějakou léčbu anebo se rozhodne ještě pro nějaká další vyšetření.

Ultrazvuk se užívá i při biopsii ledvin, kdy má za úkol kontrolovat provedení správného vpichu do ledviny. Lékař díky tomu může vybrat přesně dané (problematické) místo. Výhodou tohoto vyšetření je to, že lékař při něm může sledovat aktuální stav ledviny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.