Vylučovací soustava je naší nesdílnou součástí. Skládá se z mnoha orgánů, které vzájemně spolupracují, aby zachovali tělo v harmonii a dobrém stavu. Jejich stěžejním úkolem je zbavit tělo odpadů a škodlivin.

Jaká je funkce vylučovací soustavy?

Hlavní funkcí vylučovacího systému je zbavit tělo odpadu a udržet jej v homeostáze. Systém reguluje hladiny vody, soli a dalších minerálů.

Orgány vylučovací soustavy

Ledviny

Ledviny jsou párovým orgánem červenohnědé barvy, které se nacházejí uloženy hluboko v dutině břišní. Ledviny filtrují odpady, včetně močoviny, soli a přebytečné vody a vypudí je z těla v podobě moči.

Kůže

Dalším vylučovacím orgánem je i kůže, která prostřednictvím potních žláz zbavuje tělo přebytečné soli, oleje, vody a dalších zbytečných látek. Ty jsou vylučovány skrze póry formou pocení. To vedle odbourávání škodlivin tělu napomáhá i s ochlazováním těla.

Plíce

Plíce přestavují orgán, bez něhož se neobejdeme. Na starost mají nejen stabilní přísun kyslíku, ale i vylučování oxidu uhličitého z těla ven. Pokud by se tomu tak nedělo, hromadil by se nám v krvi a mi bychom se udusili.

Játra

I když by se mohlo zdát, že role jater je zcela jiná, v reálu jsou hlavním generátorem vylučovacího systému. Prochází jimi všechny chemikálie i škodlivé jedy, které se do těla dostanou zvenčí anebo si je tělo samo vyrobí, a ty jsou dále odbourávány a detoxikovány v játrech. Játra tyto látky metabolizuje tak, aby se změnily do formy, kterou jsme již schopni vyloučit.

Žlučník

Ačkoli žlučník bychom spíše přiřadili do trávícího systému a v tom vylučovacím nemá stěžejní roli, přesto se o něm musíme zmínit, jelikož se podílí na celkové funkci rozpadu škodlivin v játrech. V případě potřeby se jejich šťávy dostanou do tenkého střeva, v němž mají za úkol rozebrat tuky na menší součástky, tedy etanol a další kyselý odpad.

Močový měchýř

Odpad, který se vytvořil v játrech a přefiltroval v ledvinách odchází do močového měchýře, sběrné nádoby, v níž je uložen do té doby než se ho nasbírá více. Po dosažení určité hladiny dojde k nutkavému vyprázdnění.

Močovody

Močovod tvoří svalstvo, které pomáhá s transportem moči do močového měchýře. Moč se pohybuje na vlnách peristaltiky. Jejich součástí jsou i speciální ventily, které zabraňují tomu, aby se moč dostala zase zpátky do ledvin.

Močová trubice

Močová trubice u mužů prochází penisem, v němž slouží nejen pro odchod moči z těla ven, ale i jako nosič spermatu.U žen je pak mnohem kratší, protože je ochuzena o cestu penisem, ústí těsně nad vaginálním otvorem.

Tlusté střevo

Hutné částice, které jsou absorbovány z tenkého střeva jsou přeneseny do střeva tlustého, v němž je odpad uskladněn a dále zpracován do formy stolice, která je následně vylučována konečníkem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.