Každý desátý člověk v České republice má nějakým způsobem poškozené ledviny. Jelikož však dlouho špatně fungující ledviny nebolí, je stav podceněn a odhalí se až tehdy, když už je pozdě. Nemocné ledviny se totiž kolikrát projeví až po několika letech.


Zdravé ledviny jsou přitom životně důležité, jelikož slouží k filtraci krve a k odstraňování škodlivých látek a odvodu přebytečné tekutiny z těla ven. Vedle odstraňování škodlivin, vylučují minerály, cizorodé látky, regulují krevní tlak, odbourávají hormony a řídí vnitřní prostředí těla.

Světový den ledvin

Využijte proto Světového dne ledvin, který vyhlašuje Mezinárodní federace pro nemoc ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost, v jehož rámci si můžete nechat preventivně vyšetřit své ledviny zdarma a bez potřeby předešlého objednání. Testy provádí různá zdravotní střediska po celé republice. Jde však o prevenci, která se provádí dospělým, tedy lidem nad 18 let.

Vyšetření ledvin

Základní vyšetření

K absolutnímu základu každého vyšetření patří vytvoření anamnézy a fyzikální vyšetření nemocného. Lékař si pacienta prohlédne, proklepe, prohmatá a poslechne. Důležité je také získat úplný seznam léků.

Odběry krve a moči

V dalším kroku je vhodné vyšetřovanému změřit krevní tlak a provést krevní náběry a odběry moče. Z krve lékaři sledují zejména ureu, kreatinin, kyselinu močovou, zánětlivé parametry a koncentrace vápníku, fosfátů draslíku, vitamínu B a železa. V moči se sleduje jeho pH, výskyt bílkovin, krve a baktérií. To, jak ledviny pracují vypoví i filtrační vyšetření ledvin, které se provádí prostřednictvím sběru moči za 24 hodin.

Zobrazovací metody

Další velmi často užívanou vyšetřovací metodou je ultrazvuk, který dokáže odhalit poruchu odtoku moči, ledvinové kameny, cysty a dokonce i nádory. K dalším zobrazovacím metodám pak patří rentgen ledvin, CT vyšetření, MRI a vylučovací urografie, čili snímkování rentgenem za užití kontrastní látky.

Cystoskopie

Cystoskopie prezentuje endoskopické vyšetření při němž je zavedena tenká hadička s kamerou močovou trubicí do močového měchýře a dále do močovodů a ledvinné pánvičky.

Biopsie ledviny

Biopsie ledviny je mini invazivní zákrok, při němž se získá vzorek tkáně ledviny. Takovéto vyšetření se provádí tehdy, když jiné vyšetřovací metody neumožňují bezpečně odhalit onemocnění. Biopsie se užívá i pro odhalení stádia nemoci a léčitelnost onemocnění. Vyšetření spočívá v zavedení dlouhé jehly při lokální anestézii a za stálé kontroly ultrazvukem do ledviny, z níž se odebere vzorek k dalšímu zkoumání. Předběžné výsledky lékař ví již druhý den. Konečné výsledky se dozvíte přibližně do týdne. Důležité je, že po vyšetření je nutné zůstat 24 hodin ležet na lůžku, a to dokonce i při jídle a vykonávání potřeby.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.