Je to smutné a také i dost nepříjemné, ale zánětem ledvin netrpí pouze dospělí, ale i malé děti, a to dokonce už i ty jednoleté. Nutno však říct, že zánět ledvin nevzniká jen tak. Viníkem může být prochlazení, špatná hygiena, koupání v nečisté vodě, baktérie, které se vzestupnou cestou dostanou do ledvin, ale i mnohem závažnější příčiny, které však věda zatím neumí zcela vysvětlit.

Nejčastější příčiny vzniku

Za vznikem zánětu ledvin u dětí obvykle mohou chronické infekce, které probíhají v těle na jiných místech. Jde především o zubní kaz, angínu nebo laryngitidu. Velmi často za tenhle zánět může streptokok. Poměrně podceňovanou příčinou zánětů ledvin u dětí jsou nutriční nedostatky, tedy nedostatek vitamínu B1, cholinu, B6, hořčíku, kyseliny šťavelové, vápníku a esenciálních kyselin. Tolerování vyhýbání se některým potravinám, se tak nemusí vždy vyplatit.

Příznaky zánětu ledvin

K hlavním příznakům u dětí patří bledá pokožka, bolest v bederní oblasti, snížená chuť k jídlu, bolest hlavy a celková malátnost. Nemoc se vyznačuje i častým a bolestivým močením, změnou barvy moči, oteklým obličejem i víček. Objevit se může i inkontinence moči, teplota nad 40 stupňů Celsia. Další příznaky zánětu ledvin jsou podobné těm, co mají i dospělí (tedy únavy, otoky obličeje i jiných částí těla, nevolnost a bolest břicha či zad).

Diagnostika

Pro odhalení zánětu ledvin u dítěte je nutné provést vyšetření krve a moči, ty je nutné provést opakovaně. Pomoci může i ultrazvuk a CT břicha a ledvin.

Co se stane, když zánět zanedbáte?

Následky mohou být fatální. Pokud zánět ledvin neléčíte, jejich funkce nenávratně klesá. Pokud dojde k jejich selhání, váš život pak visí na vlásku.

Méně známé příčiny zánětů ledvin, které se však v posledních letech objevují čím dál častěji

Lupus nefritis u dětí

Lupus u dětí má mnohem horší průběh než u dospělých. velmi často jsou poškozeny i orgány, a to několik najednou, včetně ledvin. Až 80% dětí s lupusem trpí i lupusem nefritis. Stav proto musí být neustále kontrolován, aby nedošlo k nečekanému selhání ledvin s potřebou chronické dialýzy nebo transplantace.

Henoch-Schonleinova purpura (HSP)

Henoch-Schonleinova purpura je jednou z nejčastějších vaskulitid u dětí, které se projevují kožní purpurou, artritidou, bolestí břicha a také i postižením ledvin. Postižení ledvin přitom představuje opakované záněty ledvin, které často přejdou do chronické formy.

IgA Nefropatie – Bergerovo onemocnění

Toto onemocnění představuje vůbec ten nejčastější typ glomerulonefritidy na světě. Někdy je spojena s vaskulitidou, Henoch-Schonleinovou purpurou a artritidou. Vyskytuje se u dětí v pubertě a lidí do 35 let. U tohoto onemocnění dochází v 30% k chronickému selhání ledvin do 20 let od propuknutí onemocnění.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.