Zánět ledvin, nebo také nefritis, je způsoben infekcí, jedy anebo autoimunitním onemocněním. Lékaři zánět ledvin dále člení na glomerulonefritidu, intersticiální nefritida, pyelonefritida a lupus.

Při zánětu ledvin jsou jednotlivé oblasti infikovány bakteriemy nebo poškozeny chorobnými imunitními reakcemi. Tkáň je zanícena a neschopna obvyklé funkčnosti. Zánětem ledvin jsou postižené různé části ledvin – glomeruly, ledvinová pánvička i ledvinové krevní cévy. Zánět se obvykle podaří vyléčit, ale přejít může do chronicity a také i do selhání.

Intersticiální nefritida

Jednou z nejčastějších zánětů ledvin je interstiální nefritida, která se týká prostoru mezi ledvinovými tubuly.

Příznaky

 • Při tomto typu zánětu dochází ke zvýšenému nebo sníženému vylučování moči.
 • Krev je tmavá.
 • Nemoc doprovází nevolnost nebo zvracení, horečka, nechutenství, problémy s dýcháním, bolestivé močení, vysoký krevní tlak, bolest hlavy, svědění kůže, vyrážka, otok jakékoliv oblasti těla.a dochází i k náhlému nárůstu hmotnosti.
 • Změny v duševního stavu, k nimž patří ospalost a zmatenost.

Příčiny vzniku

Nemoc je způsobena v prvé řadě infekcí, ale může vzniknout i jako reakce na užívání drog nebo některých léků, k nimž patří antibiotika, analgetika, léky skupiny NSAID nebo diuretika.

Diagnóza

Odhalení dojde podle fyzického vyšetření, testu moči a krve, biopsie ledvin, případně i ultrazvukového vyšetření. U zánětu ledvin se v moči odhalí krev a bílkovina.

Léčba

Při léčbě zánětu ledvin se řeší zejména příčina. Základem je dieta s omezením soli. Pomoci mohou kortikosteroidy. V nejhorších případech může pomoci i dialýza.

Lupus nefritida

Systémový lupus je autoimunitním onemocněním, při němž tělo produkuje proteiny, autoprotilátky, které ničí tělo. Lupus nefritis pak ničí především glomeruly ledvin. Tento jev se pak vyvolává záněty ledvin, které doprovází bílkovina v moči, krev v moči, snížená funkce ledvin nebo dokonce i jejich selhání. Ve skutečnosti však Lupus nefritis může mít podobu intersticionálního zánětu, nefrotického syndromu anebo glomerulonefrotidy.

Příznaky

 • Krev v moči
 • Pěnivá moč
 • Vysoký krevní tlak
 • Otoky

Diagnostika

Základem je fyzikální vyšetření. dále se provede změření krevního tlaku. Při poslechu lékař může slyšet nezvyklé zvuky ze strany srdce a plic.

Léčba

Bohužel lupus není možno vyléčit, a proto stěžejní snahou léčby je zlepšit fungování ledvin a odsunout riziko selhání. Stav se léčí kortikosteroidy, léky potlačující imunitní systém apod. Podle stavu je pak nutná dialýza.

Prognóza

Prognózu není možno definovat všeobecně, ale s náhledem na individuální stav nemocného. Typické pro toto onemocnění jsou fáze vzplanutí a zklidnění. Hrozí zde však selhání ledvin s potřebou transplantace.

Glomerulonefritida

Zánět ledvinových klubíček, tedy filtrační části ledvin, bývá způsoben infekcí nebo poškozenou imunitou. Poškození glomerulů následně způsobuje ztrátu krve a bílkoviny močí. Jde o rychle vzniklý stav, při nichž jedna celá čtvrtina nemá vůbec žádnou příčinu.

Příčiny vzniku

Riziko vzniku zvyšují poruchy krve a lymfatického systému, vystavení se uhlovodíkovým rozpouštědlům, virům, srdečním infekcím, streptokokovým nákazám nebo rakovině. Zánět mohou způsobit i některé choroby jako  třeba amyloidóza, vaskulitida, polyarteritidy, Goodpastureův syndrom, IgA nefropatie, lupus nefritida, glomerulání bazální membránovou nemoci z protilátek, Fokální segmentová glomeruloskleróza, nadužívání nesteroidních antirevmatik a Henoch-Schonleinova choroba.

Projevy zánětu

Vedle krvi a bílkoviny v moči, pěnivé moči a otoku obličeje, očí, kotníků, břicha a nohou se objevuje i bolest břicha, kašel a dušnost, průjem, nadměrné močení, horečka, malátnost, únava, nechutenství, bolest kloubů a svalů a krvácení z nosu.

Diagnostika

Nemoc odhalí rutinní fyzické vyšetření a potvrdí ji výskyt chudokrevnosti, vysoký krevní tlak a snížená funkce ledvin. K diagnostice je možno užít ultrazvuk, rentgen, rozbor krve a moči. Diagnózu pak 100% potvrdí biopsie ledvin.

Léčba

Léčba se odvíjí od toho, co ji způsobilo, jaké příznaky nemoc doprovází a jak závažný je  stav. Základem je dieta s omezením soli, proteinů, tekutin a dalších látek, dále pak velmi často léky na snížení krevního tlaku, kortikosteroidy, léky potlačující imunitní systém.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
 1. Monika says:

  Dobrý den, před rokem jsem měla akutní tubulo-intersticialni nefritida. Od té doby jsem v pořádku. Každý den chodím placat + cvičím doma, jím zdravě. Mohu používat protein? Chci trochu ještě zhubnout, ale především zpevnit tělo. Děkuji

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.