Ledviny plní důležitou funkci, a to natolik, že máme pro jistotu ledviny hned dvě. Bez ledvin bychom do několika dní umřely. Co se však stane, když nám jedna ledvina odejde anebo prostě jedna ledvina nefunguje?
Existuje hned několik možností, jak se člověk může dopracovat k jedné ledvině, buď se tak narodí, daruje ji jinému potřebnému anebo mu ji odstranili ze zdravotních důvodů.

Jaký je život s jednou ledvinou?

Život s jednou ledvinou je normální. Lidé jedna ledvina nikterak neomezovala. Faktem ale je, že po sledování těchto lidí odborníci přeci jen jisté problémy odhalili. Pokud máte jednu ledvinu, je pravděpodobné, že bude větší a těžší, než jak tomu je obvykle. To ji však dělá zranitelnější. Vyhnout byste se proto měli těm sportům, kde hrozí její poranění (hokej, box, fotbal apod.). Také zjistili, že ti, kteří ledvinu ztratili ledvinu v dětství, jsou přibližně do 25 let ohroženi snížením funkce zbylé ledviny. Objevit se může se objevit vysoký krevní tlak nebo bílkovina v moči.

Neustálá kontrola je nutná

Minimálně jednou ročně byste měli absolvovat kolečko, které potvrdí, že je vše tak, jak má být. Lékař v rámci tohoto vyšetření provede fyzické vyšetření, změří krevní tlak, provede odběry krve a moči a provede ultrazvuk břicha.

Děti s jednou ledvinou

Na 1000 dětí se narodí jedno dítě s jednou ledvinou. V minulosti ani o tom řada rodičů nevěděla, protože vyšetření v těhotenství nebyla důkladná a nedokázala odhalit to, co nyní. Ještě větší procento dětí se narodí sice se dvěma ledvinami, ale pouze jednou funkční ledvinou. Ta druhá je ucpaná anebo deformovaná. Proč se tomu tak děje? Dodnes lékaři a vědci tápou. U valné většiny dětí se příčina nikdy neodhalí. Někdy za to může genetika, mateřský diabetes anebo užívání některých léků v těhotenství. Většina dětí s jednou ledvinou nemá žádné obtíže. Zdravě roste a žije tak, jako jiní. Přeci jen je nutné si dávat pozor, aby nedošlo k poškození jediné ledviny. Zapotřebí je provádět pravidelné kontroly a dítě by se mělo vyhýbat i nebezpečným aktivitám.

Co jíst s jednou ledvinou

Lidé s jednou ledvinu nepotřebují dodržovat žádnou dietu. Nicméně, v rámci prevence je vhodné se držet zdravého stravování a zbytečně své ledviny nedráždit a nepřetěžovat. Jídelníček by proto měl být bohatý na bílkoviny a neměl by obsahovat příliš mnoho sodíku. Strava by měla být pestrá, vyvážená, bohatá na ovoce a zeleninu. Denní příjem bílkovin by se měl pohybovat okolo 10-35% denního příjmu kalorií. Sacharidy a tuky by měly pocházet ze zdravých zdrojů. Sacharidy by měly tvořit 45% jídelníčku a tuky pak 35% jídelníčku. Opomíjet byste neměli ani tekutiny. O tom správném množství se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. U zdravé ledviny byste však měli denně vypít 8 hrnků vody denně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.