Zvětšená ledvina představuje stav, při němž je ledvina větší než je za normálních okolností, tedy tehdy, když je zdravá. Běžně se velikost pohybuje mezi 10 až 12 centimetry na délku, 5 až 6 centimetry na šířku a 3 až 4 centimetry na tloušťku.

Příčiny zvětšené ledviny

Zvětšená ledvina nepředstavuje nic obvyklého. Popravdě řečeno se objevuje velmi zřídka a když, tak je obvykle spojena s nějakými problémy, vrozenými vadami nebo jinými abnormalitami. Někdy je může způsobit infekce, alkoholismus, těhotenství, zablokování anebo zranění. Za zvětšením ledviny mohou stát i konkrétní choroby jako lymfom, amyloidóza, polycystické onemocnění ledviny, renální karcinom, ledvinový kámen, pyelonefritida a hydronefróza. Přijde se na to obvykle zcela náhodně při vyšetření, které ani nemusí být zacílené na ledviny.

Příznaky zvětšené ledviny

  • Zvětšené ledviny si nemusíte vůbec povšimnout. Někdy se odhalí náhodně, kdy lékař hledá a vylučuje příčinu jiného onemocnění. Pokud se však projeví, bude to nejspíše spojeno s bolestí. Bolest se může objevovat při močení, může být lokalizována v boku, v blízkosti pánve anebo v dolní oblasti zad. Nezvykle není ani bolest vystřelující do genitálií.
  • Otok nemusí být vždy specificky, někdy může působit, jako rychlé přibývání na váze.Tekutina se hromadí především v břiše a tak si mnoho lidí myslí, že za vším je tuk a ne voda ze špatně fungujících ledvin. Někdy zvětšenou ledvinu způsobí srdeční selhání anebo pokročilé onemocnění jater. Otoky jsou tu pak pouze doprovodnými příznaky.
  • Změny v močení, hromadění tekutiny, může rovněž stát za zvětšenou ledvinou. Vliv na velikost ledviny má dokonce i noční močení a cukrovka.

K dalším projevům pak patří vysoký krevní tlak, krev a bílkovina v moči, časté infekce, časté močení, a to i v noci, bolest při močení, nevolnost, zvracení, bolest hlavy a v některých případech se může objevit i horečka.

Co zvětšenou ledvinu odhalí

Zvětšenou ledvinu nejčastěji odhalí ultrazvukové vyšetření, kromě ní pak CT nebo třeba také MRI. Odhalená zvětšená ledvina v sobě stále skrývá spoustu otázek. Dokud nebude známo, co ji způsobilo, nemůže být nastolena ta správná léčba.

Léčba

Zvětšené ledviny si nemusíte všimnout hned. Stejně jako ne vždy vyžadují zvětšené ledviny okamžitou léčbu. Někdy může být ledvina zvětšena pouze dočasně, a to díky infekci, která zde způsobí otok. V těchto případech otok časem zmizí a spolu s ním i její zvětšení.
V jiných případech je nutno postupovat okamžitě. V některých případech pomohou antibiotika, jindy chemoterapie, terapie kmenovými buňkami, vypuštění abscesu, rázová vlna nebo chirurgický zákrok. Vždy je však nutné situaci řešit podle příčiny, která zvětšení způsobila.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.